Goniec.pl
rosol-sekretny-przepis

unsplash.com/Henrique Félix (zdjęcie ilustracyjne)

Rosół to kultowe danie w polskich domach. Nie wolno gotować go na zamrożonym mięsie

28 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Jeśli planujecie ugotować w niedzielę rosół, przygotowania powinniście zacząć już dzień wcześniej. Wiele osób gotuje wywar z zamrożonego mięsa, popełniając poważny błąd. By zupa była klarowna i posiadała głębię smaku, należy zadbać o odpowiednią bazę. Bardzo łatwo wyczuć różnicę w sposobie przyrządzania tego popularnego dania.

W wielu polskich domach rosół jest tradycyjnym daniem, które najczęściej pojawia się na stołach w niedzielę. Choć może się wydawać, że przygotowanie tej zupy to banał, łatwo popełnić błędy, które zdecydują o jej smaku. Najważniejsza jest odpowiednia baza, czyli mięso.

adamowicz

Nie żyje Ryszard Adamowicz, ojciec zmarłego Pawła Adamowicza

CZYTAJ DALEJ

Wiedząc, że będziemy przygotowywali rosół, należy dzień wcześniej rozmrozić mięso lub przed gotowaniem wywaru pójść do sklepu. Niestety wiele osób gotuje wywar z zamrożonego mięsa, przez co zupa staje się mętna. Taka praktyka uniemożliwia również wydobycie głębi smaku potrawy.

Baza tradycyjnego rosołu – mięso

Powinniśmy pamiętać, by rosół gotować tylko ze świeżego lub rozmrożonego mięsa. W przypadku drugiej opcji należy wyciągnąć porcję dzień wcześniej z zamrażarki i pozostawić ją w lodówce, by powoli się rozmrażała. Dzięki temu nasz wywar, który będziemy przygotowywali drugiego dnia, nie stanie się mętny.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ważna jest także jakość i pochodzenie mięsa. Doświadczeni kucharze odradzają korzystanie z wieprzowiny, która bardziej nadaje się do tworzenia bazy innych zup, natomiast w przypadku rosołu niekoniecznie się sprawdza. Znacznie lepszym wyborem będzie drób i wołowina.

Warto podkreślić, że są różne szkoły przyrządzania wywaru. Niektórzy gotują bazę drobiową lub wołową, inni natomiast tworzą mieszankę z obu rodzajów mięsa. W tym przypadku wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań smakowych. Wcześniej należy jednak jeszcze kupić odpowiednie kawałki.

Jeśli decydujemy się na rosół drobiowy, należy kupić kurę z dobrego chowu. Oczywiście najlepszy jest drób hodowany na wsi w jak najbardziej naturalnych warunkach. Mowa o kurach z wolnego wybiegu. Zdrowe mięso wyróżnia między innymi żółty tłuszcz.

W przypadku wywaru wołowego możemy wybrać między mostkiem, karkiem, łatą lub szpondrem. Bardzo istotne jest, by porcja wołowiny była wraz z kością. Nie ma przeszkód, by używać szlachetniejszych kawałków, jednak gotując z nich rosół, trochę marnujemy ich potencjał.

Rosół to też warzywa

Dobry rosół powinien także zawierać takie warzywa jak cebula, seler, pietruszka, marchewka oraz natka pietruszki. Należy pamiętać, że włoszczyzna musi trafić do garnka później, ponieważ mięso potrzebuje znacznie więcej czasu na gotowanie. Natomiast zbyt długa obróbka sprawi, że warzywa stracą witaminy.

Każde warzywo wnosi coś innego do naszego wywaru. Dzięki marchewce i pietruszce rosół zyskuje słodkość. Seler nadaje korzennego posmaku, natomiast cebula i por odpowiadają za ostrość. Warto pamiętać, by cebulę wcześniej opiec nad ogniem, dzięki czemu wpłynie na bogatszy kolor.

Pamiętasz największe afery PiS? Przy siódmym pytaniu trudno uwierzyć, że politycy mogą być aż tak bezczelni

Pytanie 1 z 7

Ile Jacek Sasin wydał z publicznych pieniędzy na wybory kopertowe, które się nie odbyły?

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: zalewajka.com.pl

Mateusz SidorekAutor

Interesuję się literaturą, kinem europejskim oraz arthouse’owym i kulturą francuską w każdym wydaniu. Tworzyłem treści m.in. dla i-D Poland, Noizz, K MAG oraz Hiro.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl

Podobne artykuły

Lifestyle

Awantura na przejściu dla pieszych. Nagranie "wojowniczej madki" hitem sieci

Czytaj więcej >
Panna młoda

Lifestyle

Mieli ślub jak z bajki. Dzień później mąż rzucił w żonę obrączką i zażądał rozwodu

Czytaj więcej >
Kobieta

Lifestyle

Kobieta skarżyła się na ból brzucha. Lekarz znalazł w jej ciele dowód zdrady małżeńskiej

Czytaj więcej >
Dziadek

Lifestyle

Oddali dziadka do domu opieki. W drodze powrotnej wnuk zadał ojcu jedno ważne pytanie

Czytaj więcej >

Lifestyle

Sąsiad zostawił w windzie list skierowany do matki i jej niepełnosprawnej córki. Oburza się o blokowanie windy

Czytaj więcej >

Lifestyle

Przez 45 minut była w stanie śmierci klinicznej. Teraz powiedziała, co czuła

Czytaj więcej >