Rosół to kultowe danie w polskich domach. Nie wolno gotować go na zamrożonym mięsie
Jeśli planujecie ugotować w niedzielę rosół, przygotowania powinniście zacząć już dzień wcześniej. Wiele osób gotuje wywar z zamrożonego mięsa, popełniając poważny błąd. By zupa była klarowna i posiadała głębię smaku, należy zadbać o odpowiednią bazę. Bardzo łatwo wyczuć różnicę w sposobie przyrządzania tego popularnego dania.
W wielu polskich domach rosół jest tradycyjnym daniem, które najczęściej pojawia się na stołach w niedzielę. Choć może się wydawać, że przygotowanie tej zupy to banał, łatwo popełnić błędy, które zdecydują o jej smaku. Najważniejsza jest odpowiednia baza, czyli mięso.
Wiedząc, że będziemy przygotowywali rosół, należy dzień wcześniej rozmrozić mięso lub przed gotowaniem wywaru pójść do sklepu. Niestety wiele osób gotuje wywar z zamrożonego mięsa, przez co zupa staje się mętna. Taka praktyka uniemożliwia również wydobycie głębi smaku potrawy.
Baza tradycyjnego rosołu – mięso
Powinniśmy pamiętać, by rosół gotować tylko ze świeżego lub rozmrożonego mięsa. W przypadku drugiej opcji należy wyciągnąć porcję dzień wcześniej z zamrażarki i pozostawić ją w lodówce, by powoli się rozmrażała. Dzięki temu nasz wywar, który będziemy przygotowywali drugiego dnia, nie stanie się mętny.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Ważna jest także jakość i pochodzenie mięsa. Doświadczeni kucharze odradzają korzystanie z wieprzowiny, która bardziej nadaje się do tworzenia bazy innych zup, natomiast w przypadku rosołu niekoniecznie się sprawdza. Znacznie lepszym wyborem będzie drób i wołowina.
Warto podkreślić, że są różne szkoły przyrządzania wywaru. Niektórzy gotują bazę drobiową lub wołową, inni natomiast tworzą mieszankę z obu rodzajów mięsa. W tym przypadku wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań smakowych. Wcześniej należy jednak jeszcze kupić odpowiednie kawałki.
Jeśli decydujemy się na rosół drobiowy, należy kupić kurę z dobrego chowu. Oczywiście najlepszy jest drób hodowany na wsi w jak najbardziej naturalnych warunkach. Mowa o kurach z wolnego wybiegu. Zdrowe mięso wyróżnia między innymi żółty tłuszcz.
W przypadku wywaru wołowego możemy wybrać między mostkiem, karkiem, łatą lub szpondrem. Bardzo istotne jest, by porcja wołowiny była wraz z kością. Nie ma przeszkód, by używać szlachetniejszych kawałków, jednak gotując z nich rosół, trochę marnujemy ich potencjał.
Rosół to też warzywa
Dobry rosół powinien także zawierać takie warzywa jak cebula, seler, pietruszka, marchewka oraz natka pietruszki. Należy pamiętać, że włoszczyzna musi trafić do garnka później, ponieważ mięso potrzebuje znacznie więcej czasu na gotowanie. Natomiast zbyt długa obróbka sprawi, że warzywa stracą witaminy.
Każde warzywo wnosi coś innego do naszego wywaru. Dzięki marchewce i pietruszce rosół zyskuje słodkość. Seler nadaje korzennego posmaku, natomiast cebula i por odpowiadają za ostrość. Warto pamiętać, by cebulę wcześniej opiec nad ogniem, dzięki czemu wpłynie na bogatszy kolor.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Katarzyna Dowbor po roku odwiedziła rodzinę z programu. Zawiadomiła służby ws. traktowania psa
Witowice Górne: Nie żyje dwóch ojców, dzieci ciężko ranne. Wjechali pod autobus
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: zalewajka.com.pl