Goniec.pl Rozrywka W końcu jest jasne, co wsypać do każdej z trzech przegródek w pralce. „Robiłam to źle przez 30 lat”
fot. Goniec

W końcu jest jasne, co wsypać do każdej z trzech przegródek w pralce. „Robiłam to źle przez 30 lat”

31 sierpnia 2022
Autor tekstu: Kacper Kulpicki

Pranie jest jedną z czynności, które wykonuje każdy z nas. Nie wszyscy wiedzą jednak, jak prawidłowo przeprowadzić pełnowartościowe pranie i jak poprawnie używać pralki. Okazuje się, że wielu internautów nie wiedziało, co wsypać do poszczególnych przegród w tym urządzeniu. Każda z nich przeznaczona jest do innego specyfiku. Jeśli też tego nie wiesz, to już śpieszymy z odpowiedzią.

Pralka to inteligentne urządzenie, które wyręcza nas w szorowaniu i intensywnym pozbawianiu naszych ubrań plam i zapachów. Ustawiamy ją na wysokie obroty i odpowiednią temperaturę, a potem wyciągamy czyste i pachnące części naszej garderoby.

Jeśli jednak nie należysz do wąskiego grona amatorów tej prozaicznej czynności, możesz nie posiadać ważnej wiedzy. Przedstawiamy istotną wskazówkę, dzięki której odzież się nie zmechaci oraz na dłużej zachowa swój pierwotny rozmiar. Nie wspominając o tym, że nie straci tak szybko swojego intensywnego i świeżego koloru.

Wiemy, co trzeba zrobić, by jak najdłużej zachować stroje w dobrym stanie. Nie wystarczy wrzucić ich do pralki i ustawić „pranie standardowe”. Niestety.

Trzy komory na detergenty – do czego dokładnie służą?

Kluczowe znaczenie ma wsypanie odpowiednich detergentów do właściwych pojemników . Należy to zrobić przed uruchomieniem maszyny.

Większość z urządzeń czyszczących znajdujących się w naszych domach wyposażona w trzy wlewy (otwory), do których można wsypać proszek, żel lub wszelkiej maści czyścidła przeznaczone do bawełny i innych tkanin, z których wykonane są nasze odzienia. Uwaga – kapsułki to zupełnie inna „para kaloszy” – te bowiem wrzucamy bezpośrednio na dół bębna przed włożeniem doń brudnych okryć. Co zatem należy wsypać do trzech otworów i co oznaczają wygrawerowane na nich symbole?

Ten problem postanowił poruszyć brytyjski prezenter radiowy, który w swoich poście napisał zabawnie: „ Cześć, jestem Roman. Mam 29 lat i nadal nie mam pojęcia, co umieścić w każdej z nich… ”. Zaskakujące, że wtórowali mu inny użytkownicy sieci. Jego wpis odbił się dużym echem na jednej z grup na Facebooku, na której członkini podzieliła się swoją „historią”:

- Musiałam się tym podzielić, ponieważ właśnie odkryłam, że robiłam to źle przez 30 lat i wsypywałam proszek do prania nie tu, gdzie trzeba – pisała.

Laura de Barra ekspertka od sprzątania, poczuła się „wywołana do tablicy”. Wyjaśniła, jak odpowiednio należy używać pralki by przedłużyć jej żywotność. Opisała też, do czego służą przegrody.

- Zazwyczaj są 3 przegródki, w których umieszczamy: pranie wstępne, proszek do prania, środek zmiękczający. Niewiedza może sprawić, że ubrania będą bardziej śmierdzące, drapiące i nie starczą nam na długo, lub po prostu nie będą służyły do tego, do czego powinny.

Kobieta podkreśliła, że pralka nie pierze wszystkimi środkami jednocześnie . Każdy z poszczególnych płynów lub proszków ma swoje przeznaczenie. Podczas prania wstępnego usuwane są silne zabrudzenia. Proszek działa tylko wtedy, gdy ubrania w późniejszym etapie zostaną spłukane. Płyn do płukania natomiast ma za zadanie utrzymać się na odzieży jak najdłużej, więc jest dołączany w jednym z końcowych etapów tego skomplikowanego procesu.

Jak rozpoznać symbole?

Kwiatek oznacza komorę przeznaczoną na płyn do płukania. Symbol „I” to otwór na środek piorący do prania wstępnego, zaś ten określony jako „II” to miejsce, do którego możemy wsypać proszek lub żel, który wykona pranie zasadnicze (najdłuższą część).

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: O2

Obserwuj nas w
autor
Kacper Kulpicki

Redaktor portalu Goniec.pl. Mam zdroworozsądkowe i niestereotypowe spojrzenie na to, co dzieje się na warszawskich salonach. Potrafię patrzeć na Gwiazdy w sposób życzliwy, acz przenikliwy.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport