Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Renta wdowia. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 06.07.2024 22:38

Renta wdowia. Komu przysługuje i jakie warunki należy spełnić?

seniorzy
fot. Pixabay/sabinevanepr, materiały własne

Renta wdowia to świadczenie, które ma pomóc seniorom po śmierci współmałżonka. Uprawnieni mogą otrzymać 85 proc. jego emerytury. Są jednak pewne warunki. Jednym z nich jest wiek. Czy staż małżeński wpływa na otrzymywanie renty wdowiej?

Renta wdowia ma być szansą na "godną starość"

Renta wdowia to potoczna nazwa renty rodzinnej, która przyznawana jest małżonkowi, ale również rodzicom, czy dzieciom zmarłego. To świadczenie, które przysługuje jednak pod pewnymi warunkami. Wdowa musi zrezygnować z pobierania własnego świadczenia, jeśli chce otrzymywać emeryturę po zmarłym współmałżonku.

Taka sytuacja może już niebawem ulec zmianie, ponieważ rząd jeszcze przed wyborami zapowiadał w tej kwestii istotne poprawki. Włodzimierz Czarzasty tłumaczył, że renta wdowia ma być ochroną dla seniorów przed biedą, oraz "szansą na godną starość".

Renta wdowia ma znacznie zmienić sytuację seniorów, którzy aktualnie mogą pobierać tylko jedno świadczenie - własną emeryturę lub 85% świadczenia zmarłego współmałżonka.

Tyle Polacy wydadzą na wakacje. Kwota może zaskoczyć, nie zamierzają oszczędzać

Komu przysługuje "renta wdowia"?

Jak zaznacza ZUS, otrzymać rentę rodzinną ma prawo małżonek, który do dnia śmierci pozostawał we wspólności małżeńskiej, jeżeli:

  • w chwili śmierci małżonka miał skończone 50 lat lub był niezdolny do pracy,
  • wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole - 18 lat, 
  • sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
  • ukończył 50 lat lub stał się niezdolny do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Warto zaznaczyć, że ZUS nie precyzuje, czy długość stażu małżeńskiego jakkolwiek wpływa na otrzymywanie emerytury po mężu. 

Tym osobom również przysługuje renta wdowia

Renta wdowia przysługuje także rozwódkom, lub pozostającym w separacji, jeżeli udowodnią, "że bezpośrednio przed śmiercią współmałżonka otrzymywała od niego alimenty na podstawie porozumienia między rozwiedzionymi/separowanymi".

ZOBACZ: Działkowcy nawet nie wiedzą, że mogą łamać przepisy. Kary są wyjątkowo surowe

Kobiety w Polsce statystycznie żyją dłużej, co oznacza, że także częściej tracą, to one są wdowami, to one tracą współmałżonka. Taka strata wiele kosztuje, nie tylko emocjonalnie [...], ale także jest to koszt finansowy. Kiedy znika druga osoba, nie znika połowa kosztów utrzymania gospodarstwa domowego - tłumaczyła swego czasu szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.