Sport.Goniec.pl > Inne Sporty > Radosław Kawęcki mistrzem świata! Piorunujący finisz Polaka
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 21.12.2021 17:47

Radosław Kawęcki mistrzem świata! Piorunujący finisz Polaka

Radosław Kawęcki mistrzem świata pływanie
PAWEL SKRABA/AGENCJA SE/East News

Radosław Kawęcki został mistrzem świata w pływaniu na 200 metrów stylem grzbietowym. Polak od początku wyścigu plasował się w środku stawki, ale po niesamowitym finiszu zdobył złoty medal. To pierwszy krążek dla Polski na kończących się mistrzostwach świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Radosław Kawęcki był jedną z ostatnich polskich nadziei medalowych na kończących się mistrzostwach świata w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Przez pięć dni rywalizacji w Abu Zabi dorobek Biało-Czerwonych wynosił zero medali.

Radosław Kawęcki mistrzem świata!

Eliminacje w wykonaniu 30-latka nie dawały podstaw do optymizmu. Do wtorkowego finału Kawęcki awansował dopiero z ósmym najgorszym czasem. Niewiele brakowało, a Polaka zabrakłoby w wyścigu medalowym. Kolejnego Hugo Gonzaleza wyprzedził o zaledwie 12 setnych sekundy.

Początek wielkiego finału także nie wskazywał na to, że Głogowianin będzie liczył się w walce o medale. Kawęcki spokojnie rozpoczął swój wyścig i po pierwszych 50 metrach zajmował odległe siódme miejsce.

Polak jednak z każdym kolejnym nawrotem odrabiał straty do czołówki i na półmetku rywalizacji był już na piątym miejscu. Ostatnie 100 metrów było prawdziwym popisem w wykonaniu reprezentanta Polski.

Na kolejnym nawrocie, po 125 metrach Polak zajmował już trzecie miejsce, które zajmował do ostatniej prostej. Na nią Kawęcki wychodził razem z Shaine'em Casasem i Christianem Dienerem, a różnice między tą trójką były minimalne.

Fenomenalny finisz Polaka

Prowadzący Casas miał niecałą sekundę przewagi nad Polakiem, a drugi Diener wyprzedzał naszego zawodnika o około pół sekundy. Kawęcki jednak zachował więcej sił na ostatnie metry, po ostatnim nawrocie został dłużej pod wodą od rywali i z każdym metrem się napędzał.

Kawęcki na ostatnich metrach wyprzedził Niemca i Amerykanina i wpadł na metę na pierwszym miejscu z czasem 1:48.68. Drugi Casas stracił do Polaka zaledwie 13 setnych sekundy (1:48.81), a trzeci Diener przegrał z Polakiem o 21 setnych sekundy.

To już czwarty tytuł mistrza świata Kawęckiego na krótkim basenie. Po raz pierwszy po złoto sięgnął w 2012 oku, a kolejne tytuły zdobywał 2014 i 2016 roku. W tym roku 30-latek cieszył się już z tytułu mistrza Europy.

Po sukcesie Kawęckiego brązowy krążek do dorobku Biało-Czerwonych dołożyła Katarzyna Wasick. Polka zajęła trzecie miejsce w wyścigu na 50 metrów stylem dowolnym.