Goniec.pl Wiadomości Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w pracy nauczycieli. Dotkną między innymi wynagrodzeń
Pawel Wodzynski/East News

Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w pracy nauczycieli. Dotkną między innymi wynagrodzeń

21 września 2021
Autor tekstu: Irmina Jach

Przemysław Czarnek po posiedzeniu zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty ogłosił, że Ministerstwo Edukacji chce debiurokratyzacji, zwiększenia dostępności nauczycieli dla uczniów w miejscu pracy i zdecydowanych podwyżek dla pracowników oświaty. Nauczyciele nie są zadowoleni zarówno ze zmiany w systemie wynagrodzeń, jak i likwidacji niektórych dodatków.

W Ministerstwie Edukacji i Nauki zakończyło się dziś posiedzenie zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty. W jego skład wchodzą przedstawiciele resortu edukacji, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i korporacji samorządowych.

Przemysław Czarnek zapowiedział wielkie zmiany

- Jesteśmy po dobrym spotkaniu, ciężkich, trudnych rozmowach, ale bardzo merytorycznych - mówił Przemysław Czarnek po spotkaniu. Szef resortu dodał, że podjęte zostaną "bardzo szybko kolejne działania", Ministerstwo Edukacji chce wypracować wspólne ustalenia i dojść do porozumienia z nauczycielami.

Minister edukacji wraz z wiceministrami Dariuszem Piontkowskim i Marzeną Machałek przedstawił propozycje zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, dotyczące takich obszarów, jak: system wynagradzania, podwyższenie płac, a także czas pracy nauczycieli, awans zawodowy oraz ocena pracy i urlop wypoczynkowy.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Ministerstwo Edukacji zaproponowało między innymi wprowadzenie przeciętnego wynagrodzenia, inny sposób ustalania minimalnych stawek wynagrodzenia, likwidację dodatku na start i podwyżki . Podwyższony zostałby także tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli pracujących w szkołach.

- To, co chcemy wprowadzić, to większa dostępność w szkole, po to, żeby rzeczywiście nauczyciel nie musiał tego wszystkiego robić poza szkołą. A jednocześnie ta biurokratyzacja, którą szacujemy na kilka godzin tygodniowo, zdjęcie tych obowiązków, pozwoli na większe zainteresowanie uczniami. Wszystko w ramach tych samych 40 godzin - deklarował Przemysław Czarnek.

Nauczyciele rozczarowani propozycjami MEN

Nauczyciele nie kryją rozczarowania propozycjami Ministerstwa Edukacji. Pedagogom nie podoba się między innymi pomysł likwidacji dodatku na start dla młodego nauczyciela w wysokości tysiąca złotych. Uważają również, że proponowana zmiana odbiega wcześniejszych zapowiedzi resortu edukacji.

- To politycy będą określać tak zwaną kwotę bazową. A więc nie jak deklarowano, że będzie brana pod uwagę średnia [pensja - red.] w gospodarce. Wszystko to były tylko słowa - powiedział w rozmowie z reporterką Radia ZET Danką Woźnicką wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

Źródło: Radio Zet

Obserwuj nas w
autor
Irmina Jach

Head of newsroom Goniec.pl. Jestem absolwentką filologii polskiej. Przez lata pracowałam jako specjalista ds. marketingu. W wolnym czasie czytam książki. Najchętniej sięgam po literaturę faktu. Interesuję się także tematyką kryminalną i polskim himalaizmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport