Goniec.pl Wiadomości Protest mundurowych w Warszawie. Wiceszef MSWiA zagłuszony przez tłum, premier dostał żółtą kartkę
ZW NSZZ Policjantów woj. łódzkiego; Zarząd Główny NSZZ Policjantów

Protest mundurowych w Warszawie. Wiceszef MSWiA zagłuszony przez tłum, premier dostał żółtą kartkę

9 listopada 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Warszawa. Protest służb mundurowych pod Kancelarią Premiera przerodził się w pokaz siły funkcjonariuszy. Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik został zagłuszony, gdyż jego ogólnikowe słowa nie przypadły go gustu rozgoryczonym mundurowym. - Oczekujemy, że rząd zwróci nam pieniądze - grzmiali protestujący.

Protest mundurowych w Warszawie całkowicie sparaliżował Aleje Ujazdowskie na wysokości Kancelarii Premiera . 6 tys. osób codziennie zakładających mundur i idących na służbę powiedziało " dość ". Mateusz Morawiecki otrzymał od mundurowych wielką, żółtą kartkę .

- Oczekujemy, że rząd zwróci nam pieniądze, które odebrała nam inflacja - zażądało NSZZ Policjantów jeszcze przed rozpoczęciem protestu. Tłumy zebrały się pod Kancelarią Premiera o godzinie 11 . Pojawił się przedstawiciel stron rządowej, ale nie zyskał on aprobaty u rozgoryczonych mundurowych.

Protest mundurowych w Warszawie

Policjanci, strażacy, pogranicznicy, czy reprezentanci służby więziennej są zgodni, że rząd nie traktuje ich właściwie. W czasie protestu mundurowych pod Kancelarią Premiera padały słowa, które podkreślały, że brak zmian zaowocuje masowym exodusem ze służby doświadczonych osób.

- Reprezentujemy funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy chcą wpłynąć na niekorzystne dotąd decyzje rządu, więc czekamy wyłącznie na obecność pana premiera i ministrów odpowiedzialnych za nasze służby - mówili związkowcy podczas protestu w Warszawie.

- Oczekujemy, że rząd zwróci nam pieniądze, bo jeśli tego nie zrobi, szeregi polskiej Policji opuszczą tysiące doświadczonych policjantów i stracimy zdolność ochrony naszego społeczeństwa przed zagrożeniami, z którymi dotychczas sobie radzimy - dodał NSZZ Policjantów.

Maciej Wąsik z MSWiA został zagłuszony

Pod Kancelarią Premiera pojawił się Maciej Wąsik . Wiceszef MSWiA chciał załagodzić buntownicze nastrój wśród mundurowych, ale wysłannik Mateusza Morawieckiego wróci do resortu na tarczy.

- Chociaż nie zawsze potrafimy się zgodzić. Chociaż postulaty związkowców są twarde. Często nie jesteśmy w stanie ich spełnić, ale obiecuję jedną rzecz: zawsze wysłuchamy postulatów i je rozpatrzymy - mówił Maciej Wąsik. Polityk nie mógł jednak przebić się przez protestujących, którzy jasno wskazywali, że domagają się rozmowy z szefem rządu .

Na proteście mundurowych w Warszawie nie zabrało wymownych transparentów. " Chcemy sprawiedliwości i życia w godności ", " służba ubożeje, anarchia szaleje ", czy " premierze, czujemy się jako służby dyskryminowane " to tylko nieliczne hasła, jakie można było dziś zobaczyć w rękach policjantów i strażaków.

Jakie są żądania protestujących?

Nie jest zaskoczeniem, że przedstawiciele służb mundurowych domagają się większych pieniędzy za wykonywaną prace. Protestujący wskazywali, że pensje pożerane są przez inflację .

Rząd PiS wskazuje, że od 1 marca dla tej grupy budżetowej przewidziana została podwyżka wynosząca 8 proc . Mundurowi nie chcą o tym słyszeć i żądają 20 proc. waloryzacji . Dodatkowo podwyżka miałaby wejść w życie nie na wiosnę 2023 r., ale od 1 stycznia 2023 r.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport