Pozornie proste równanie nie daje spać po nocach internautom. Znacie wynik?
Wiele osób wychodzi z założenia, że wiedza matematyczna w dorosłym życiu zwykle się nie przydaje i w praktyce wystarczy umieć wykonywać podstawowe działania. Okazuje się, że nawet te pozornie proste wielu osobom sprawiają niewyobrażalne problemy... a czasem zdarza się, że i proste kalkulatory nie potrafią sobie z nimi poradzić. Weźmy na przykład pozornie banalne działanie "8:2(2+2)". Jaki otrzymamy wynik?
Ile to jest "8:2(2+2)"? Potrafisz wykonać to działanie?
Podobne zadania spędzają sen z powiek nauczycielom matematyki, którzy korzystają z mediów społecznościowych. Wielu z nich rozkłada ręce i nawet nie próbuje wyprowadzać z błędu przeważającej części internautów, którzy przekonani są o poprawności swojego wyniku.
Pozornie proste działanie zawarte w tytule nie jest tak proste, jak wielu osobom się może wydawać. Kluczem do poprawnego rozwiązania jest znajomość podstawowych zasad matematycznych - w tym kolejności działań. Jeśli popełnimy choćby jeden błąd, wynik działania będzie nieprawidłowy. Sprawdźmy, ile osób będzie w stanie odpowiedzieć poprawnie, ile to jest "8:2(2+2)"?
Media społecznościowe przy podobnych dylematach zwykle dzielą się na dwa obozy - osoby, które rozwiązały zadanie poprawnie i przeważającą grupę użytkowników z błędnym wynikiem, ale przekonanych o swojej nieomylności... i wytykających mniejszości brak wiedzy i umiejętności rozwiązania podstawowego działania. Zwykle internauci otrzymują dwie różne odpowiedzi, ale tylko jedna jest właściwa. Jeśli w komentarzach wyników działania jest więcej... cóż, mamy dla was kiepskie wieści.
Jak poprawnie rozwiązać to zadanie? Kluczowa jest kolejność działań
Wynik prostego działania "8:2(2+2)" od kilku lat wywołuje ogromne emocje wśród internautów, którzy do tej pory nie nauczyli się poprawnie rozwiązywać podstawowych zadań. Samo wyzwanie zyskało popularność pod koniec lipca 2019 roku i do dziś setki tysięcy osób nie potrafi poprawnie go rozwiązać. Choć z pozoru zadanie jest banalnie proste, to wielu internautów wykłada się na kolejności wykonywanych działań. W mediach społecznościowych, a głównie na Twitterze najczęstsze odpowiedzi to "1" i "16", ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Niestety, w komentarzach przeważa błędna odpowiedź. Dlaczego?
Większość internautów twierdzi, że "8:2(2+2) = 16". Wynik taki otrzymujemy, gdy najpierw dodamy zawartość nawiasu, a następnie wykonamy działanie przed nim. W rezultacie otrzymamy "4x4=16". Czy to poprawny rezultat działania?
Mniejszość internautów uważa, że poprawnym rozwiązaniem jest cyfra 1, tłumacząc, że najpierw rozwiązuje się to, co w nawiasie, a następnie mnoży przez liczbę przed nim. W rezultacie otrzymujemy "8:8=1". Co ciekawe, wiele kalkulatorów również gubi się przy tym działaniu, a problem leży w kolejności wykonywanych działań. Jaki jest poprawny wynik?
Ile to jest 8:2(2+2)? Podajemy prawidłowy wynik
Niemal wszyscy internauci rozpoczynają rozwiązywanie w ten sam sposób, poprawnie jako pierwsze wykonując działanie w nawiasie, czyli "2+2=4". Dalej zaczynają się schody. Część przy stanie "8:2(4)" najpierw wykonuje dzielenie, a następnie mnożenie... podczas gdy reszta internautów najpierw wykonuje mnożenie nawiasu przez liczbę przed nim. W pierwszym wypadku kończymy z rezultatem "4x4", a w drugim "8:8". Która z opcji jest prawidłowa?
Zgodnie z kolejnością działań dzielenie i mnożenie mają ten sam priorytet, więc poprawna kolejność to wykonywanie ich tak jak czytamy, czyli od lewej do prawej. Najpierw zatem dzielimy "8" przez "2", a następnie mnożymy przez "4". Finalnie otrzymujemy wynik "16" i jest on jedyną poprawną odpowiedzią. Jeśli macie wątpliwości, zapoznajcie się z wyjaśnieniem poniżej: