Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Poruszający widok na grobie Stanisławy Ryster dwa miesiące po pogrzebie
Maciej Gąsiorowski
Maciej Gąsiorowski 04.06.2024 16:35

Poruszający widok na grobie Stanisławy Ryster dwa miesiące po pogrzebie

Stanisława Ryster
KAPIF

Stanisława Ryster zmarła w wieku 81 lat po długiej chorobie i została pochowana w grobie rodziców na Starych Powązkach w Warszawie. Jej pogrzeb był bardzo skromny. Wkrótce po uroczystościach, na mogile pojawiła się specjalna płyta nagrobna poświęcona legendarnej prezenterce teleturnieju “Wielka gra”.

Pożegnanie Stanisławy Ryster

Pogrzeb legendy TVP był bardzo skromny. W ostatniej drodze dziennikarce towarzyszyli m.in. mistrzowie “Wielkiej gry” oraz dyrektor TVP Sławomir Zieliński, dziennikarka Zofia Czernicka oraz Wojciech Pijanowski, słynny prowadzący “Koła fortuny”.

- Mama żyła po swojemu i żyła tak, jak chciała. Była samodzielna, była samowystarczalna. I sama też podejmowała decyzje przez całe życie. Mogę powiedzieć, że aż do końca, bo nawet teraz, niedawno podjęła decyzję i podpisała odmowę transportu do szpitala - powiedziała na pogrzebie córka Stanisławy Ryster

pogrzeb Stanisławy Ryster

Tajemnica grobu Ryster

Stanisława Ryster została pochowana w grobie rodziców, Norberta i Janiny Tirków. Ojciec legendy "Wielkiej gry" był lekarzem dermatologiem, mieszkał we Lwowie, gdzie urodziła się jego córka. Po wojnie z rodziną przeprowadził się do Katowic, gdzie od 1947 do 1955 był ordynatorem oddziału skórno-wenerycznego w miejscowym szpitalu. Z akt Instytutu Pamięci Narodowych wynika, że Norbert Tirk służył w stopniu podpułkownika w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. W 1955 roku został przekazany do dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zmarł w 1969 roku w wieku 79 lat. Jego żona, Janina Tirk odeszła z kolei w 1993 roku.

Grób Stanisławy Ryster i jej rodziców sporo się zmienił od pogrzebu. Na nagrobku przybyła specjalna tablica ze zdjęciem prowadzącej “Wielkiej gry”. Widnieje na niej napis “Carpe Diem” ( tłumaczenie z łaciny Chwytaj Dzień) oraz krótka notka o zmarłej: “Magister prawa na UW. W latach 1975-2006 autorka i Prowadząca program telewizyjny Wielka Gra. W 1998 roku nagroda Super Wiktor dla osobowości telewizyjnej”.

20240508_134238.jpg

 

20240508_134313.jpg

Koniec "Wielkiej gry"

Stanisława Ryster prowadzącą teleturnieju “Wielka gra” była nieprzerwanie przez 31 lat, aż do 2006 roku, kiedy to program został zdjęty z anteny. Prezenterka miała wielki żal do władz TVP, w jaki sposób poinformowano ją o końcu kultowego teleturnieju, który widzowie oglądali przez 44 lata. 

- Zrobili mi świństwo, bo ukrywali w tajemnicy do ostatniej chwili, że zdejmują z anteny "Wielką grę". Dowiedziałam się o tym z porannej prasy. To był szczyt chamstwa. Jak zdjęli mój program, to moja noga więcej tam nie postała. I już nie postanie - mówiła "Faktowi".

Przypomnijmy, że przed Ryster prowadzili go także: Ryszard Serafinowicz (1962–1969), Joanna Rostocka (1969–1973) i Janusz Budzyński (1973–1975), były mąż piosenkarki Alicji Majewskiej. Rostocka miała odejść z “Wielkiej gry” w atmosferze skandalu. Maciejowi Szczepańskiemu, szefowi Komitetu ds. Radia i Telewizji, zwanemu “Krwawym Maćkiem”, miało nie podobać się, że prezenterka wystąpiła na wizji z wisiorkiem w kształcie krzyża (po latach sam miał pogrzeb kościelny na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu, przyp.). 

Warto dodać, że wszyscy prezenterzy “Wielkiej gry” pochowani są na Starych Powązkach.

Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów