Poruszający widok na grobie Stanisławy Ryster dwa miesiące po pogrzebie
Stanisława Ryster zmarła w wieku 81 lat po długiej chorobie i została pochowana w grobie rodziców na Starych Powązkach w Warszawie. Jej pogrzeb był bardzo skromny. Wkrótce po uroczystościach, na mogile pojawiła się specjalna płyta nagrobna poświęcona legendarnej prezenterce teleturnieju “Wielka gra”.
Pożegnanie Stanisławy Ryster
Pogrzeb legendy TVP był bardzo skromny. W ostatniej drodze dziennikarce towarzyszyli m.in. mistrzowie “Wielkiej gry” oraz dyrektor TVP Sławomir Zieliński, dziennikarka Zofia Czernicka oraz Wojciech Pijanowski, słynny prowadzący “Koła fortuny”.
- Mama żyła po swojemu i żyła tak, jak chciała. Była samodzielna, była samowystarczalna. I sama też podejmowała decyzje przez całe życie. Mogę powiedzieć, że aż do końca, bo nawet teraz, niedawno podjęła decyzję i podpisała odmowę transportu do szpitala - powiedziała na pogrzebie córka Stanisławy Ryster.
Tajemnica grobu Ryster
Stanisława Ryster została pochowana w grobie rodziców, Norberta i Janiny Tirków. Ojciec legendy "Wielkiej gry" był lekarzem dermatologiem, mieszkał we Lwowie, gdzie urodziła się jego córka. Po wojnie z rodziną przeprowadził się do Katowic, gdzie od 1947 do 1955 był ordynatorem oddziału skórno-wenerycznego w miejscowym szpitalu. Z akt Instytutu Pamięci Narodowych wynika, że Norbert Tirk służył w stopniu podpułkownika w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego. W 1955 roku został przekazany do dyspozycji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zmarł w 1969 roku w wieku 79 lat. Jego żona, Janina Tirk odeszła z kolei w 1993 roku.
Grób Stanisławy Ryster i jej rodziców sporo się zmienił od pogrzebu. Na nagrobku przybyła specjalna tablica ze zdjęciem prowadzącej “Wielkiej gry”. Widnieje na niej napis “Carpe Diem” ( tłumaczenie z łaciny Chwytaj Dzień) oraz krótka notka o zmarłej: “Magister prawa na UW. W latach 1975-2006 autorka i Prowadząca program telewizyjny Wielka Gra. W 1998 roku nagroda Super Wiktor dla osobowości telewizyjnej”.
Koniec "Wielkiej gry"
Stanisława Ryster prowadzącą teleturnieju “Wielka gra” była nieprzerwanie przez 31 lat, aż do 2006 roku, kiedy to program został zdjęty z anteny. Prezenterka miała wielki żal do władz TVP, w jaki sposób poinformowano ją o końcu kultowego teleturnieju, który widzowie oglądali przez 44 lata.
- Zrobili mi świństwo, bo ukrywali w tajemnicy do ostatniej chwili, że zdejmują z anteny "Wielką grę". Dowiedziałam się o tym z porannej prasy. To był szczyt chamstwa. Jak zdjęli mój program, to moja noga więcej tam nie postała. I już nie postanie - mówiła "Faktowi".
Przypomnijmy, że przed Ryster prowadzili go także: Ryszard Serafinowicz (1962–1969), Joanna Rostocka (1969–1973) i Janusz Budzyński (1973–1975), były mąż piosenkarki Alicji Majewskiej. Rostocka miała odejść z “Wielkiej gry” w atmosferze skandalu. Maciejowi Szczepańskiemu, szefowi Komitetu ds. Radia i Telewizji, zwanemu “Krwawym Maćkiem”, miało nie podobać się, że prezenterka wystąpiła na wizji z wisiorkiem w kształcie krzyża (po latach sam miał pogrzeb kościelny na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu, przyp.).
Warto dodać, że wszyscy prezenterzy “Wielkiej gry” pochowani są na Starych Powązkach.