Polacy chętnie kupują samochody elektryczne? Statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń
W dzisiejszych czasach przesyconych powszechną elektryfikacją coraz więcej osób decyduje się na bycie eko. Jak się okazuje, w naszym kraju rokrocznie przybywa użytkowników pojazdów elektrycznych. Oficjalne statystyki nie pozostawiają żadnych złudzeń.
Biorąc pod uwagę dane ze stycznia bieżącego roku, na terenie naszego kraju było zarejestrowanych 39 328 samochodów osobowych oraz 1 738 samochodów użytkowych z napędem elektrycznym.
Może nie są to powalające liczby, aczkolwiek w porównaniu ze wcześniejszymi okresami widać istotny progres.
Jak się okazuje, niemal 50 procent stanowiły w pełni elektryczne samochody (BEV, ang. battery electric vehicles). Ich liczba wynosiła 19 430 sztuk (49%).
Pozostałą część, czyli 51% stanowiły niezwykle popularne hybrydy typu plug-in. Pojazdów z takim napędem jeździło po rodzimych trasach aż 19 898 egzemplarzy.
Według oficjalnych statystyk rozrasta się również flota elektrycznych samochodów użytkowych. Na terenie Polski zarejestrowano 1 738 pojazdów na prąd. Co ciekawe, na publicznych drogach można spotkać sporą liczbę elektrycznych motorowerów oraz motocykli, których pod koniec stycznia jeździło 10 667 egzemplarzy.
Sporą estymą Polaków cieszą się dostawcze, jak i osobowe samochody hybrydowe. Ich liczba w ostatnim czasie się powiększyła i wynosi okazałe 334 929 sztuk.
Rozwija się również niezbędna infrastruktura.
Wraz ze zwiększeniem się popularności elektryków, poprawia się również sieć ładowania. Pod koniec ubiegłego miesiąca w Polsce funkcjonowały już 1 992 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 893 punkty). 28% z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW.
Co ciekawe, w samym tylko styczniu uruchomiono 60 kolejnych stacji ładowania (109 punktów).
- Przez ostatnie trzy miesiące w Polsce uruchomiono prawie trzy razy więcej ogólnodostępnych stacji ładowania (280) niż na przełomie 2021 i 2020 r. (101). Mimo licznych barier systemowych operatorzy inicjują również działania w zakresie podwyższania mocy istniejących punktów oraz zwiększania liczby ładowarek w już zajętych lokalizacjach. Rozbudowę sieci z pewnością zdynamizuje również uruchomiony przez NFOŚiGW program wsparcia infrastruktury ładowania. Pierwsze efekty wdrożenia systemu wsparcia, przekładające się na wzrost liczby uruchamianych punktów, mogą być widoczne w II połowie 2022 r. - przekazał w rozmowie z Motofakty.pl, Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Niemiecka dziennikarka niemal zemdlała w programie na żywo. Pomógł jej polityk
-
Rosja przedstawiła wstępne warunki deeskalacji kryzysu na Ukrainie
-
Czwartkowa wichura zniszczyła dom gwiazdy TVN. Ola Żuraw pokazała skalę zniszczeń
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Motofakty.pl