IMGW wydało ostrzeżenia dla 8 województw. Już jutro rano wystąpią niebezpieczne warunki pogodowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dziś pilny komunikat pierwszego stopnia. Dotyczy on 9 regionów Polski położonych na północy, północnym-wschodzie oraz wschodzie kraju.
Pogoda nie będzie rozpieszczała
Jak informuje Instytut, należy spodziewać się powrotu minusowych temperatur. Padający w nocy deszcz będzie zamarzał, co przyczyni się do powstawania oblodzeń na drogach i chodnikach. Zarówno kierowcy, jak i piesi muszą zachować szczególną ostrożność.
Alerty pierwszego stopnia obowiązują na terenach województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.
Alerty o treści:- Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna od -5°C do -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -6°C. Ujemna temperatura powietrza utrzyma się do godzin porannych - obowiązują od godziny 18.00 w niedzielę (07.03.21) do poniedziałkowego poranka (08.03.21), do godziny 9:30 na terenie większości kraju, lokalnie jednak oblodzenia mogą występować dłużej, a skala temperatur lokalnie może być inna, niż w przytoczonym komunikacie.
Pogoda: zagrożenia
Dodatkowo Instytut wydał szczegółowe alerty dla całego województwa pomorskiego, gdzie prognozowana sytuacja ma być najgorsza. Przykładowo powiat słupski został objęty następującym alertem: - W ciągu dnia liczne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Około godziny 18-tej w centralnej i wschodniej części województwa stacje pomiarowe odnotowały spadek wartości temperatury przy gruncie poniżej -1°C. Na pozostałych nienadmorskich stacjach pomiarowych wartości temperatury przy gruncie spadła poniżej -1°C w kolejnej godzinie. Prognozowany jest dalszy spadek wartości temperatury powietrza miejscami do -5°C, lokalnie prognozowany jest spadek wartości temperatury przy gruncie do -6°C. Ujemne wartości temperatury utrzymywać się będą do godzin porannych. - czytamy na stronie Instytutu.
Zachodnia i południowa Polska (woj. pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, dolnośląskie, łódzkie, śląskie, opolskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie) zostały objęte alertem I stopnia i silnym wietrze, który będzie wiał z prędkością 55-72 kilometrów na godzinę, a jego lokalne porywy mogą sięgać nawet 90 km/h.
Północna i wschodnia Polska (woj. świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie, śląskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie) została objęta ostrzeżeniem o spadku temperatur poniżej zera oraz możliwych lokalnych oblodzeniach.
Zagrożenie powodziowe
Instytut wydał 3. stopień zagrożenia powodziowego dla Polski wschodniej. Chodzi dokładnie o zlewnie Bugu do ujścia Uherki. - W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych na Huczwie spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody powyżej stanu alarmowego w profilu Gozdów - napisano na stronie instytutu.
Ostrzeżenie powodziowe 2. stopnia objęło również województwo podlaskie - Na Bugu przewiduje się wahania poziomu wody wywołany spływem wód roztopowych, przy przekroczonych stanach ostrzegawczych we Frankopolu i Wyszkowie - oraz - Na Bugu przewiduje się wahania poziomu wody wywołany spływem wód roztopowych, przy przekroczonym stanie ostrzegawczym we Frankopolu - wskazuje IMGW.
Alarm powodziowy 2. stopnia został również objęty tereny Dolnej Wisły (woj. pomorskie i kujawsko-pomorskie). - W związku z przemieszczaniem się fali wezbraniowej na dolnym odcinku Wisły, poniżej stopnia Włocławek, przewiduje się dalsze wahania stanów wody w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych. - napisano na stronie Instytutu.
Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:
Czy obostrzenia znikną po Wielkanocy? Dziennikarze donoszą o częściowym otwarciu gastronomii
Samochód Lecha Wałęsy z czasów prezydentury to złom. „Nie przeszedłby badań technicznych”
Paweł Wawrzecki przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Zrobił to z miłości do swojej nowej żony
Źródło: IMGW, opracowanie własne