Plaga końskich much w całej Polsce. Lasy Państwowe ostrzegają, są gorsze od komarów
Lasy Państwowe ostrzegają przed plagą jusznicy deszczowej, zwanej potocznie końską muchą, gzem lub bąkiem. Ugryzienie tej muchówki jest niezwykle bolesne, a w ostatnim czasie ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie w porównaniu z poprzednimi latami.
Dorosłe samice jusznicy deszczowej odżywiają się krwią zwierząt stałocieplnych, a więc chętnie kąsają również ludzi. Potrafią niemal niezauważalnie usiąść na skórze, a ich ugryzienia powodują silny ból i swędzenie.
Lasy Państwowe ostrzegają przed agresywnymi muchami
Rozmnażaniu się jusznicy deszczowej sprzyja wysoka temperatura, a w Polsce ostatnio notuje się wręcz rekordowe letnie upały. Cykl rozwojowy muchówka ta przechodzi w glebie, a dorosłe samice odżywiają się krwią.
- Ostatnie dni w pracy to nieustanna walka Nawet po zmierzchu nie odpuszczają. [...] Nie odnieśliście wrażenia, że ostatnio jest ich dwa razy więcej? - zapytały internautów Lasy Państwowe na swoim profilu facebookowym.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jusznice atakują zwykle na nasłonecznionych obszarach. Po ukąszeniu pojawia się nie tylko ból, ale także silny świąd, który może utrzymywać się nawet przez kilka dni.
Wiele osób twierdzi, że jusznice są bardziej uciążliwe nawet od komarów i kleszczy, bowiem na te muchy nie wymyślono jeszcze skutecznych odstraszaczy, a ich ugryzienia bywają niezwykle bolesne.
- Jedno jest pewne. Idąc do lasu trzeba się odpowiednio ubrać. Długie spodnie i długi rękaw sprawdzają się najlepiej. To nie musi być polar ciepły, wystarczy lniana koszula, czy inny lekki materiał - instruują przedstawiciele Lasów Państwowych. Miejsce po ugryzieniu można posmarować maścią antyhistaminową. Leśnicy zalecają również użycie amolu, a także podkreślają, że jusznice podobno mniej zaciekle atakują osoby ubrane w jasne kolory.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Nagranie z kościoła podbija sieć. „Hymn Wodociągów Krakowskich” hitem internetu
-
Ogromne zniszczenia, burze zagrażają kolejnym regionom. Mamy zdjęcia
-
Za opalanie się na balkonie można dostać surowy mandat. Nawet 1500 zł
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Facebook