Goniec.pl Fakty PiS przegłosował ustawę lex Izera
Jakub Kaminski/East News

PiS przegłosował ustawę lex Izera

14 sierpnia 2021
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Wciąż głośno o przegłosowaniu ustawy anty-TVN. Jak się jednak okazuje, to nie jedyny projekt, który w środę przeforsował PiS. Posłowie Zjednoczonej Prawicy i Kukiz 15 zagłosowali bowiem za specustawą pozwalającą oddawać lasy państwowe pod inwestycje.

Nowe przepisy już zostały nazwane lex Izera. Wszystko dlatego, że mają one głównie pozwolić na zmianę gruntów pod budowę fabryki samochodów elektrycznych Izera. W trakcie środowego posiedzenia Sejm nie poparł uchwały Senatu ws. odrzucenia specustawy.

O co chodzi z lex Izera?

Przyjęta przez Sejm ustawa jest łudząco podobna do proponowanej wcześniej noweli ustawy o lasach. Zgodnie z nią, tereny należące do Lasów Państwowych można by zamieniać na inne grunty i nieruchomości . Na razie przyjęte przepisy miałyby dotyczyć wyłącznie Jaworzna i Stalowej Woli, gdzie zaplanowano budowę Strategicznego Parku Inwestycyjnego.

Przyjęcie specustawy, która dopuszcza wycięcie pod obie fabryki nawet 1,2 tys. ha, próbował zablokować Senat. „Za” jej odrzuceniem głosowało 52 senatorów. Wcześniej projekt negatywnie zaopiniowała komisja nadzwyczajna do spraw klimatu.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Podczas środowego posiedzenia Sejmu, na którym procedowano m.in. lex TVN, posłowie PiS odrzucili jednak uchwałę Senatu. Stało się to za sprawą głosów parlamentarzystów z PiS i Solidarnej Polski, Kukiz’15 (z wyjątkiem Stanisława Tyszki) oraz większość posłów Porozumienia Jarosława Gowina (on sam wstrzymał się od głosu).

Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot nazywa specustawę drogą do prywatyzacji lasów. Jak mówi, powstała ona w zaciszu politycznych gabinetów bez konsultacji ze społeczeństwem i zaznacza, że jest ona sprzeczna z celami Europejskiego Zielonego Ładu.

Kontrowersyjna inwestycja

Fabryka Izera ma zostać zbudowana w Jaworznie na terenie liczącym 118 ha. Zakład ma zatrudniać początkowo 3 tys. osób, docelowo zaś 6,5 tys. pracowników. Budowa zakładu ma się rozpocząć jeszcze w 2021 r., a pierwsze samochody mają wyjechać z fabryki za 3 lata.

Tylko w ostatnich tygodniach Skarb Państwa dołożył do tej inwestycji 250 mln zł z naszych podatków. A to dopiero początek, bo całość inwestycji wymaga nakładów co najmniej 5 mld zł. Jak mówią eksperci, ustawa ta może przynieść katastrofalne konsekwencje dla środowiska w Polsce.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: polityka.pl, oko.press, auto-swiat.pl

Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
wiadomości fakty społeczeństwo telewizja finanse rozrywka sport