Pierwszy samochodowy punkt szczepień. Wiemy, gdzie i kiedy się pojawi
W Niedzielę Wielkanocną w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zaszczepiono 597 osób. W ten dzień w całym kraju podano 3103 dawek, co oznacza, że miasto odpowiedzialne było za 20 procent wszystkich szczepień w Polsce. A to dopiero początek.
Wałbrzych nie przestaje szczepić nawet w święta
Prezydent Wałbrzycha, który sam jest lekarzem, powiedział, że wirus nie ma świąt, więc im więcej ludzi zostanie zaszczepionych, tym zostanie uchronionych przed śmiercią. To właśnie w Wałbrzychu ma zostać uruchomiony pierwszy w całym kraju punkt szczepień samochodowych.
Kierowcy i pasażerowie nie będą musieli wysiadać z pojazdu, a szczepionka zostanie im podana przez lekarza, który będzie na nich czekał. Ten model, nazywany drive-thru, jest obecny w coraz większej liczbie państw na całym świecie.
W Wałbrzychu najwięcej osób szczepionych jest w Starej Kopalni, miejscu, które jest także jedną z największych atrakcji turystycznych miasta. Obecnie nie ma tam turystów, a pojawiają się wyłącznie pacjenci ze skierowaniami na szczepienie.
Są to osoby z całej Polski, które chcą otrzymać preparat, który uodporni je na działanie wirusa. W Wałbrzychu zaszczepiła się m.in. Maryla Rodowicz. Przyjmowanie ludzi, który chcieli się zaszczepić nie zatrzymało się również podczas Wielkanocy.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej powiedział: - Wirus nie ma świąt. Im więcej osób zaszczepimy, tym więcej uchronimy, a to jest wyścig ze śmiercią. W mieście w niedzielę wykonano 597 szczepień, a w poniedziałek 562. W normalne dni te liczby są zdecydowanie wyższe.
Sam prezydent, który jest lekarzem często pomaga w procesie szczepienia, pełniąc dyżury w punkcie: - W porozumieniu ze szpitalem i wojewodą udało się stworzyć mechanizm, który dość sprawnie pozwala zaszczepić - w ostatnich tygodniach - ponad tysiąc osób dziennie - powiedział Roman Szełemej.
Pierwszy punkt samochodowy w Polsce
W ciągu trochę ponad dwóch miesięcy w Wałbrzychu udało się zaszczepić prawie 57 tysięcy osób. Również plany są naprawdę duże, bo w mieście ma zostać uruchomiony pierwszy w Polsce samochodowy punkt szczepień.
Do uruchomienia punkt drive-thru ma dojść już w połowie kwietnia, co znacznie przyczyni się do podniesienia wskaźników, bo zaszczepić będzie się można bez opuszczania samochodu. Punkt ma pracować przez całą dobę, a podczas 24 godzin ma być w stanie zaszczepić ok. 1000 osób.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Źródło: TVN24