Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pierwsze śniegi już lada dzień. Długoterminowa prognoza IMGW. Uwagę przykuwa jeden miesiąc
Kacper Kulpicki
Kacper Kulpicki 07.11.2022 15:37

Pierwsze śniegi już lada dzień. Długoterminowa prognoza IMGW. Uwagę przykuwa jeden miesiąc

prognoza pogody
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / fot. IMGW

Ostatnia aktualizacja długoterminowej prognozy pogody zaskoczy chyba nie tylko meteorologów z IMGW, ale także wszystkich, którzy spodziewali się ekstremalnej zimy. Synoptycy poinformowali bowiem, jakie warunki będą czekać Polaków w nadchodzących miesiącach – grudniu, styczniu, lutym i marcu. W listopadzie natomiast możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu.

Jaka pogoda w zimie? IMGW ostrzega

Przełom 2022 i 2023 roku nieubłaganie się zbliża, lecz czy zima będzie łaskawa dla tych, którzy kupili mniej węgla? Rzecznik IMGW, Grzegorz Walijewski, zapowiedział (za WP), że pierwsze mrozy, a nawet śnieg, mogą czekać nas już w połowie tego miesiąca.

W tym okresie w Polsce będzie kilka mroźnych nocy, a wskaźniki termometrów powędrują ostro w dół. Według Moderowania Meteorologicznego na południu i wschodzie kraju nad ranem temperatura może oscylować nawet wokół 7 stopni "na minusie".

IMGW obwieścił także prognozę na nadchodzące miesiące, aż do marca. Po tej aktualizacji nie ma wątpliwości – ostatni badany miesiąc będzie inny, niż wynikałoby to z doświadczeń z lat poprzednich.

Prognoza pogody w grudniu, styczniu, lutym i marcu

W trakcie tegorocznego grudnia, wyczekiwanego miesiąca świąt i prezentów, uśredniona miesięczna temperatura powinna – jak informuje IMGW – mieścić się w zakresie wieloletnich norm, badanych od ponad 30 lat. Czy zatem możemy spodziewać się śniegu na Boże Narodzenie? Bazując na poprzednich latach, nie można tego jednoznacznie stwierdzić.

IMGW grudzień
screen, IMGW

Pogoda w styczniu 2023 również nie zapowiada się nad wyraz nieobliczalnie – także w granicach norm z lat 1991-2020. Jedynie w północnej części miesięczna suma opadów będzie nieco wyższa.

IMGW styczeń
screen, IMGW

Luty, czyli najkrótszy miesiąc roku, przez analityków pogodowych został uznany za miesiąc "normalny", w którym nie przewiduje się żadnych większych załamań temperatur, ani większych różnic w ciągu dni i nocy.

MGW Luty
screen, IMGW

Na koniec niespodzianka – według prognoz IMGW ciepło w marcu będzie ponad normę. Temperatura powietrza oraz suma miesięcznych opadów atmosferycznych na terenie całej Polski ukształtuje się wyżej, niż w ubiegłych latach, a zatem bardziej ekstremalni wielbiciele grillowania mogą zacierać ręce – możliwe, że sezon na rodzinne chwile spędzone przed domem zacznie się dużo wcześniej.

IMGW marzec
screen, IMGW

Warto zaznaczyć, że prognoza długoterminowa ma to do siebie, że czasem pozostaje niespełniona. Lepiej zatem śledzić temperatury na bieżąco.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: IMGW