Goniec.pl
obostrzenia weszły kolejne

Fot. Wikimedia Adrian Grycuk CC BY-SA 3.0 (zdjęcie ilustracyjne)

Od dziś zamknięte przedszkola i żłobki. Są nieliczne wyjątki

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Mateusz Sidorek

Udostępnij:

Nowe obostrzenia wchodzą w życie wraz z dzisiejszym dniem tj. 29 marca i będą obowiązywały do 11 kwietnia. Działalność stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz innych form wychowania przedszkolnego zostaje zawieszona. Od po

W sobotę 27 marca pojawiły się nowe obostrzenia dotyczące między innymi handlu oraz usług. To odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na gwałtowny skok zarażeń koronawirusem spowodowany trzecią falą pandemiczną. Wiele sklepów w galeriach handlowych zostało zamkniętych, w pozostałych wprowadzono zmienione limity dotyczące liczby klientów.

Podczas konferencji prasowej premiera i ministra zdrowia ogłoszono także nowe obostrzenia dotyczące szkół, które wchodzą w życie właśnie dzisiaj tj. 29 marca. Na okres dwóch tygodni zdecydowano się zawiesić stacjonarną działalność przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz innych form wychowania przedszkolnego.

Od poniedziałku nowe obostrzenia dotyczące placówek dla najmłodszych

W związku z kolejnymi obostrzeniami sanitarnymi do 11 kwietnia rodzice nie będą mogli korzystać z usług stacjonarnych oferowanych przez publiczne i niepubliczne przedszkola. Niedostępne będą też inne formy wychowania przedszkolnego. Możliwe będzie realizowanie zajęć w trybie zdalnym.

Opiekunowie nie będą mieli też możliwości korzystania z usług żłobków. Warto jednak przypomnieć, że nadal obowiązują pewne wyjątki. Każdy dyrektor placówki ma obowiązek zorganizowania zajęć dla dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zajęcia w placówkach będą też wciąż prowadzone między innymi dla dzieci, których rodzicami lub prawnymi opiekunami są pracownicy medyczni, służb porządkowych oraz oświaty. Będą odbywały się na wniosek rodziców.

W tej trudnej sytuacji nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wolne od pracy. Dotyczy to szczególnie osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego oraz zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem oraz zwalczaniem COVID-19. Wszyscy oni będą mogli złożyć wnioski do dyrekcji o organizację zajęć dla dzieci.

Placówki będą też dostępne dla dzieci rodziców zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznych, ogrzewalniach oraz noclegowniach i placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku oraz przewlekle chorym. Takie same procedury dotyczą żłobków.

Nowe obostrzenia mogą zakłócić życie w domach – przedłużono prawo do zasiłku

W związku z nowymi obostrzeniami niektórzy rodzice będą musieli zostać w domach, by opiekować się dziećmi. Dlatego podjęto decyzję o przedłużeniu prawa do zasiłku opiekuńczego, z którego będzie można korzystać do 11 kwietnia.

Rząd nie zdecydował się też wprowadzić ograniczenia funkcjonowania przedszkoli specjalnych, oddziałów specjalnych w przedszkolach ogólnodostępnych wraz z oddziałami przedszkolnymi specjalnymi w publicznych oraz niepublicznych szkołach podstawowych.

Do 11 kwietnia nadal zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych, ośrodkach rewalidacyjno-wychowawczych, placówkach kształcenia ustawicznego, domach wczasów dziecięcych oraz centrach kształcenia zawodowego. Nie dotyczy to szkół specjalnych.

[EMBED-242]

Należy jednak pamiętać, że obowiązkiem dyrektorów jest organizowanie zajęć w szkole lub nauki zdalnej na terenie placówki wszystkim uczniom, którzy nie mogą realizować programu nauczania na odległość ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Dyrektor może też umożliwić formę takich zajęć uczniom, którzy nie mogą pracować zdalnie z innych powodów.

Dyrekcja każdej szkoły ma też możliwości organizowania konsultacji indywidualnych maturzystom oraz uczniom przystępującym do egzaminu ósmoklasisty (mogą odbywać się też w małych grupach). Dyrektor może też organizować testy sprawdzające poziom przygotowania do testów.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Interia.pl

Podobne artykuły

Abp Gądecki przeprosił za molestowania w kościele

Wiadomości

Gądecki zaczął przepraszać. Padły słowa o molestowaniu nieletnich

Czytaj więcej >
Lekarz ostrzegł rodziców

Wiadomości

Bardzo niepokojące objawy u dzieci, wcześniej ich nie było. Lekarz ostrzega rodziców

Czytaj więcej >
Parada Równości

Wiadomości

O 15:00 wyruszy Parada Równości w Warszawie. Duże utrudnienia w centrum miasta

Czytaj więcej >
Nie żyje Lucinda Riley

Wiadomości

Polki pokochały jej twórczość. Lucinda Riley zmarła w wieku 55 lat po wieloletniej chorobie

Czytaj więcej >

Wiadomości

Aleksander Kwaśniewski boi się meczu Polska:Hiszpania. Skomentował formę drużyny

Czytaj więcej >
Nie żyje 3-letnia Zuzia z Torunia

Wiadomości

Cała Polska trzymała za nią kciuki. Zuzia zmarła po kilkunastu dniach w szpitalu

Czytaj więcej >