Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Nowa polska flaga i godło na koniec kadencji? Dokumenty już na biurku prezydenta
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 07.11.2023 11:07

Nowa polska flaga i godło na koniec kadencji? Dokumenty już na biurku prezydenta

flaga i godło polski
Fot. Bartosz Wałęga / prezydent.pl

Do działającego przy Kancelarii Prezydenta Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej i Listów wpłynęła petycja w sprawie zmodyfikowania państwowego godła oraz flagi. Jest to kolejna w ostatnich latach próba podejmowania podobnych działań. Choć heraldycy sygnalizują potrzebę zmian od lat, na razie nie udało się ich zrealizować.

Nowe godło i flaga na 1000. rocznicę koronacji Chrobrego

Jak donosi Fakt, petycja, która trafiła do prezydenta, uzasadnia potrzebę wprowadzenia modyfikacji koniecznością upamiętnienia tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, która będzie miała miejsce w 2025 roku. W ten sposób symbole narodowe mają przypominać o bogatej historii polskiej państwowości, która sięga daleko dalej niż ta liczona od odzyskania niepodległości.

Zrzut ekranu z 2023-11-07 10-18-36.png
Fot. prezydent.pl
Zrzut ekranu z 2023-11-07 10-18-17.png
Fot. prezydent.pl

Autor petycji oraz projektów nowych symboli, Bartosz Wałęga, sugeruje, by ingerencji dokonać w kluczowym elemencie godła – w koronie. Aktualna otwarta korona miałaby zostać zastąpiona zamkniętą, która będzie przypominać Koronę Chrobrego. Insygnium miałoby również trafić na odświeżoną polską flagę.

Solidarna Polska chce znaku krzyża w herbie Polski

Mankamenty Orła Białego

Nie jest to pierwsza próba wprowadzenia zmian na w polskich symbolach narodowych. Warto zaznaczyć, że zaprojektowane w 1927 roku godło według wielu heraldyków obarczone jest mankamentami, które sprawiają, że jest ono niezgodne z zasadami heraldycznymi.

Jak zwraca uwagę Roman Sidorski na łamach portalu histmag.org, przez ekspertów podnoszona jest nie tylko kwestia kolorystyki (białe nogi orła zamiast złotych, przepaska), ale też cieniowania – zgodnie ze sztuką na godle powinny być tylko pojedyncze „płaskie” kolory i obrysy. Wprowadzenie takich zmian miałoby duże znaczenie praktyczne – wówczas choćby w dokumentacji państwowej można byłoby wykorzystywać oficjalne grafiki wektorowe.

Historyk zwraca ponadto uwagę, że problem jest z samym nazewnictwem symbolu. O ile bowiem konstytucja stanowi o godle, tak zgodnie ze sztuka heraldyczną w przypadku Orła Białego do czynienia mamy z przedstawieniem wizerunku na tarczy, czyli z herbem. Podobnych nieścisłości jest w przypadku polskich symboli narodowych więcej.

Kolejna próba modyfikacji symboli

Po raz ostatni kwestię polskich symboli narodowych próbował uporządkować minister Piotr Gliński w 2021 roku. Chodziło wówczas nie tylko o dostosowanie godła do obowiązujących dziś standardów technicznych i zapewnienia zgodności z zasadami heraldycznymi, ale też m.in. o kodyfikację barw występujących na polskiej fladze.

Projekt nie znalazł jednak poparcia w rządzie, między innymi za sprawą kosztów, jakie wygenerowałaby konieczność modyfikacji pieczęci i dokumentów. 

Źródło: Onet, Histmag