Goniec.pl
Paddy Moloney

Twitter/Paul Howard

Nie żyje muzyk Paddy Moloney

13 Października 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

W wieku 83 lat zmarła legenda muzyki folkowej Paddy Moloney. Flecista był jednym z założycieli grupy The Chieftains, sześć razy otrzymał nagrodę Grammy. O jego śmierci poinformował The Irish Traditional Music Archive, a kondolencje złożył sam prezydent Irlandii.

Paddy Moloney zmarł we wtorek 12 października w szpitalu w Dublinie. Przyczyna jego śmierci nie jest znana. Na profilu The Irish Traditional Music Archive pojawił się wzruszający wpis, w którym przeczytać można o ogromnym wpływie muzyka na rozwój kultury irlandzkiej.

jaroslaw kaczynski

Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu

CZYTAJ DALEJ

Przyjaciele i prezydent żegnają Moloney'a

Zespół The Chieftains złożył hołd artyście w mediach społecznościowych, pisząc, że członkowie mieli szczęście współpracować z Moloney'em, przed którym wciąż pozostawało wiele do opowiedzenia i stworzenia.

Odejście legendarnego muzyka poruszyło miliony fanów na całym świecie. O tym, jak wielką postacią był dla Irlandczyków, świadczy fakt, że głos po jego śmierci zabrał sam prezydent Irlandii, Michael D. Higgins.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Stał na czele renesansu zainteresowania muzyką irlandzką. Sprawił, że pokochała ją nie tylko diaspora, ale także słuchacze z całego świata, którzy słyszeli i cenili jego muzykę za przekraczanie wszelkich muzycznych granic – napisał prezydent na Twitterze.

Niezwykły talent

Paddy Moloney był założycielem zespołu The Chieftains i jedynym muzykiem, grającym w kapeli nieprzerwanie od 59 lat. W swoim dorobku ma 6 statuetek Grammy, 21 nominacji do tej prestiżowej nagrody i wiele albumów popularyzujących muzykę irlandzką.

Zespół współpracował z największymi gwiazdami światowej estrady, takimi jak Mick Jagger, Sting, Willie Nelson czy Tom Jones. Wielkim fanem talentu Moloney'a był Bob Dylan.

Artysta urodził się 1 sierpnia 1938 roku w Dublinie. Miłość do muzyki odziedziczył po rodzicach, którzy tworzyli dom pełen irlandzkich dźwięków. Już jako dziecko uczył się gry na dudach. Często eksperymentował z różnymi instrumentami, na których chciał tworzyć oryginalne, nigdy wcześniej niesłyszane melodie.

W późniejszych latach zajmował się również produkcją i nadzorowaniem wydawania albumów w wytwórniach z nagraniami folkowymi, tradycyjnymi, klasycznymi, a nawet poetyckimi.


Oto czym zajmują się w Sejmie, jak nikt nie patrzy. Osiem najbardziej żenujących wpadek polityków

Slajd 1 z 8

Jarosław Kaczyński nawet w Sejmie czuje sportowego ducha

1 października media obiegły zdjęcia z Sejmu, na których Jarosław Kaczyński jest zaaferowany tym, co pokazuje mu Mariusz Błaszczak. Okazuje się, że prezes PiS, prywatnie wielki fan sportu, oglądał z zaciekawieniem oprawę kibiców na meczu Legii z Leicesterem. / Screen z art. "To nie jest fotomontaż. To Błaszczak pokazywał Kaczyńskiemu" dostępny oryg. pod https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/963161/przypatrz-sie-dobrze-to-blaszczak-pokazywal-kaczynskiemu / fot. Agencja Forum

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: Radio ZET

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Skoki narciarskie: Adam Małysz ogłosił początek zgrupowania kadry w Zakopanem

Gwiazdy

Adam Małysz ogłosił początek nowego sezonu skoków narciarskich

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gwiazdy

TVN usuwa cały wywiad z Bożeną Dykiel o depresji

Czytaj więcej >
TRICOLORS/East News - zdjęcie ilustracyjne

Gwiazdy

Kolega Krzysztofa Krawczyka ujawnił kilka nieznanych faktów o artyście

Czytaj więcej >
Piotr Woźniak-Starak

Gwiazdy

Widok grobu Piotra Woźniak-Staraka na chwilę przed Wszystkimi Świętymi

Czytaj więcej >
Finał „Tańca z gwiazdami”

Gwiazdy

Co Piotr Mróz zrobi z pieniędzmi za wygraną w "Tańcu z gwiazdami"?

Czytaj więcej >
Doda i Kajra

Gwiazdy

Zakulisowe zdjęcie Kajry i Dody z "TzG" obiegło właśnie sieć

Czytaj więcej >