Goniec.pl Warszawa Nie żyje Maria Pajzderska. Walczyła w Powstaniu Warszawskim
materiały własne Iberion

Nie żyje Maria Pajzderska. Walczyła w Powstaniu Warszawskim

26 grudnia 2021
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Zmarła Maria Pajzderska. Smutne wiadomości w święta Bożego Narodzenia przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego. Bohaterka miała 97 lat.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci Marii Pajzderskiej "Marysi" - przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Niedawno Maria Pajzderska obchodziła swoje urodziny. Zmarła bohaterka Powstania Warszawskiego urodziła się 3 grudnia 1924 roku.

Nie żyje Maria Pajzderska

Smutne wiadomości o Marii Pajzderskiej dotarły do nas w Boże Narodzenie . - Cześć jej pamięci! - czytamy w specjalnym komunikacie warszawskiego muzeum.

Przez okres Powstania Warszawskiego Maria Pajzderska funkcjonowała pod pseudonimem Marysia . Była sanitariuszką z Batalionu NOW-AK "Gustaw-Harnaś". Wcześniej ukrywała się pod kryptonimem "111" .

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Maria Pajzderska we wspomnieniu Muzeum Powstania Warszawskiego określona została nie tylko jako osoba bardzo ciepła i przemiła , ale również jako " wielka przyjaciółka pracowników " instytucji.

Odeszła prawdziwa bohaterka

Informacje o śmierci Marii Pajzderskiej z domu Czapskiej to kolejne smutne wiadomości na temat uczestników Powstania Warszawskiego. W Wigilię w serwisie goniec.pl informowaliśmy o odejściu Marzenny Schejbal, która od lat mieszkała na stałe w Londynie .

Zarówno Marzenna Schejbal, jak i zmarła w Boże Narodzenie Maria Pajzderska to kobiety, które poświęciły się w walce o wolną Warszawę i całą Polskę. Zmarła powstańczyni, poza byciem sanitariuszką, pochwalić mogła się stopniem strzelca .

Nie tylko walka w PW, później trafiła na celownik UB

Na świat przyszła w Pruszkowie. Po walkach w powstaniu Maria Pajzderska wyszła z Warszawy wraz z ludnością cywilną . Po tym, jak zmarła jej siostra - również sanitariuszka powstańcza - wraz z matką wyjechała do Białego Dunajca.

Po wojnie, w maju 1945 roku, Maria Pajzderska wróciła do Warszawy . - Pół roku pracowała jako pielęgniarka w Szpitalu dla umysłowo chorych w Tworkach - przekazuje muzeum.

Postanowiła podjąć studia na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Kiedy w 1947 roku na wiosnę ujawniła swoją przeszłość, była aż do 1954 roku nękana i prześladowana przez UB .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: 1944.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport