Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w latach 1939-1945
Nie żyje Maria Mirecka-Loryś, działaczka podziemia narodowego w czasach II wojny światowej. Miała 106 lat. Parlamentarzyści żegnają ją w mediach społecznościowych.
W 2016 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Marię Mirecką-Loryś Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Zmarła Maria Mirecka-Loryś
W niedzielę 29 maja zmarła Maria Mirecka-Loryś. W lutym obchodziła 106. urodziny. Bardzo często powtarzała, że "wszystko, co robiła w życiu, robiła z myślą o Polsce.
Na wieści o śmierci działaczki zareagowali parlamentarzyści. Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy) podkreślił we wpisie na Twitterze, że Maria Mirecka-Loryś "była niezwykłą kobietą". - Po przeprowadzce do Warszawy stała się przyjaciółką rodziny. Lgnęli do niej wszyscy - nawet sto lat młodsi. Dziękujemy Pani Mario: za patriotyzm, bohaterstwo i za radosną, codzienną świętość - czytamy.
Kim była Maria Mirecka-Loryś?
Maria Mirecka-Loryś urodziła się 7 lutego 1916 r. w Ulanowie (Podkarpacie). Studiowała we Lwowie, gdzie wstąpiła do Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska. Po wybuchu II wojny światowej rozpoczęła działalność konspiracyjną. Na początku 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, a potem całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego.
W tym samym czasie pełniła także funkcję kierownika sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego Stronnictwa Narodowego i kurierką Komendy Głównej NOW . Po połączeniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana. W 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet.
Maria Mirecka brała udział w konspiracyjnym odnowieniu ślubów na Jasnej Górze w 1943 r. Reprezentowała Lwów, a obecny tam również Karol Wojtyła - Kraków.
Po wojnie wróciła na studia prawnicze, tym razem na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana przez władze komunistyczne w Nisku . Miesiąc później wyszła na wolność dzięki amnestii. Z uwagi na groźby aresztowania opuściła Polskę w grudniu 1945 r. i z kilkunastoma działaczami trafiła do obozu 2. Korpusu gen. Władysława Andersa pod Ankoną. Poznała tam oficera rezerwy Henryka Lorysia , przyszłego męża, z którym wyemigrowała do Wielkiej Brytanii.
W latach 50. Maria Mirecka-Loryś osiadła wraz z rodziną w USA, gdzie angażowała się w pracę organizacji polonijnych . Przez 32 lata była redaktorką "Głosu Polek" (organ Związek Polek w Ameryce). Od lat 70. angażowała się w pomoc dla Polaków na dawnych Kresach . Pod koniec 1999 r. została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej Stronnictwa Narodowego.
Z okazji setnych urodzin działaczki Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą jej działalność. Była wielokrotnie odznaczana m.in. Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi czy Krzyżem Armii Krajowej.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Oficer FSB: Lekarze przekazali Putinowi porażającą prawdę. Zostało mu niewiele czasu
-
Kujawsko-pomorskie: Śmiertelny wypadek w Łankowicach. Nie żyje 40-latek, trzy osoby w szpitalu
-
Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zatrzymany na granicy z Polską
Źródło: goniec.pl, onet.pl