Goniec.pl
Jan Nowicki nie żyje

PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Nie żyje Jan Nowicki. Filmowy "Wielki Szu" odszedł nagle w wieku 83 lat

7 Grudnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Jan Nowicki nie żyje. Ceniony aktor miał 83 lata. Wiadomość o śmierci artysty potwierdziło miasto Kowal. Jeszcze niedawno mieszkańcy mogli spotkać się tam z Janem Nowickim z racji promocji książki.

Jan Nowicki nie żyje. Wiadomość o śmierci aktora przekazana została w środę rano. Artysta zmarł w nocy z wtorku na środę.

Zygmunt Solorz-Żak

Zygmunt Solorz-Żak nie mógł ukryć wzruszenia na gali 30-lecia Polsatu. Wszystko nagrały kamery

CZYTAJ DALEJ

Jan Nowicki nie żyje

- Dzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala - czytamy w żałobnym poście miasta Kowal.

Czarno-białe zdjęcie Jana Nowickiego z kirem zamieszczone zostało w mediach społecznościowych. Wiadomość o śmierci aktora została potwierdzona także przez lokalnego samorządowca.

- W środę 7 grudnia 2022 roku w nocy zmarł w swoim domu w Krzewencie aktor Jan Nowicki - poinformował Wojciech Nawrocki, radny gminy Kowal. Urodzony 5 listopada 1939 r. Jan Nowicki niedawno świętował swoje urodziny.

Burmistrz miasta Kowal pokusił się na osobiste pożegnanie aktora. - Odszedł nagle bliski memu sercu, Honorowy Obywatel Miasta Kowala, nasz wybitny rodak Jan Nowicki - wielki aktor i pisarz, wspaniały Człowiek. Wielka, niepowetowana strata... - czytamy we wpisie Eugeniusza Gołembiewskiego.

Odszedł Jan Nowicki, Polacy kochali jego talent

Jan Nowicki zapisał się na kartach polskiej sceny artystycznej. Przez wiele lat zawodowej aktywności stworzył niezapomniane kreacje aktorskie. Większość Polaków pokochała go za rolę Wielkiego Szu.

Cezary Żak

Cezary Żak krytykuje TVP. Wszystko z powodu muzyki promowanej przez stację

CZYTAJ DALEJ

Niemniej Jan Nowicki ma na koncie imponujący bilans zagranych bohaterów. Wcielił się w niemal 200 ról, zarówno w teatrze, jak i w telewizji i filmach. Poza "Wielkim Szu" wystąpił także w kultowych: "Magnacie", "Niepochowanym", czy w "Sanatorium pod Klepsydrą" i "Spirali".

1964 rok był dla Jana Nowickiego przełomowy. To właśnie wtedy zadebiutował w spektaklu "Zaproszenie do zamku" Jeana Anouilha. Widzowie krakowskiego Starego Teatru byli zachwyceni. Sam Jan Nowicki grał tam przez 30 lat. Jego nietuzinkowy talent docenił także Andrzej Wajda.

Uczył młodych aktorów miłości do zawodu

Jan Nowicki nigdy nie osiadł na laurach. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie powrócił po latach w mury Alma Mater. W latach 1973-74 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Aktorskiego.

Młode pokolenie artystów mogło czerpać z jego doświadczenia. Środowe wiadomości na temat śmierci Jana Nowickiego zamknęły pewien etap polskiego aktorstwa. Przyczyna śmierci artysty nie jest znana.

Jarosław Kaczyński

Zapytaliśmy sztucznej inteligencji, jak widzi Kaczyńskiego. Numer 3 zaskakuje, ale 7 to prawdziwa petarda

Jarosław Kaczyński to bez wątpienia jedna z najważniejszych i najpopularniejszych obecnie postaci na polskiej scenie politycznej. Ciężko znaleźć osobę w naszym kraju, która choć raz nie słyszałaby o jego działalności. Postanowiliśmy sprawdzić, jak prezes Prawa i Sprawiedliwości widziany jest okiem sztucznej inteligencji. Niektóre z portretów szefa PiS, które powstały automatycznie na podstawie algorytmów wykorzystywanych przez urządzenia, mogą zaskoczyć.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, wloclawek.naszemiasto.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Doda, fot. Bestsellery Empiku 2022/TVN/07.02.2023

Gwiazdy

Doda mimo zakazu wparowała na scenę w TVN. Nie dali jej nic powiedzieć

Czytaj więcej >
Ralph Kamiński dał popis podczas gali Empiku. Kontrowersyjny wokalista wykonał znany utwór/Kadr z "TVN"/wp.pilot.pl

Gwiazdy

Ralph Kamiński wbiegł na scenę Empiku i się zaczęło. Widzowie nie mogli oderwać wzroku

Czytaj więcej >
Ivan Komarenko, fot. KAPiF

Gwiazdy

Ivan Komarenko pokazał skandaliczne zdjęcia. Wielu nie będzie zadowolonych

Czytaj więcej >
Agnieszka Chylińska wystąpiła podczas gali Empiku. Zaskoczyła widzów swoimi słowami

Gwiazdy

Agnieszka Chylińska wystąpiła na gali Empiku. Nagle zwróciła się do widzów

Czytaj więcej >
Leonard Pietraszak, fot. Piotr Molecki/East News

Gwiazdy

Pogrzeb Leonarda Pietraszaka. Rodzina spełniła ostatnią prośbę aktora, zaapelowała do żałobników

Czytaj więcej >
Unsplash/Piotr Cichosz

Gwiazdy

Zacznie się już o 21:05. Miliony Polaków włączą Polsat i długo nie zmienią kanału

Czytaj więcej >