Goniec.pl Wiadomości Nie żyje Gabriela Cwojdzińska, była senator i działaczka "Solidarności"
Pixabay/Henryk Niestrój

Nie żyje Gabriela Cwojdzińska, była senator i działaczka "Solidarności"

5 listopada 2022
Autor tekstu: Eryk Błaszak

W wieku 94 lat zmarła była senator, zasłużona działaczka "Solidarności" i Honorowa Obywatelka Koszalina, Gabriela Cwojdzińska. Informację o śmierci działaczki potwierdził Wiesław Królikowski, pełniący obowiązki prezesa Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże” NSZZ Solidarność.

Nie żyje Gabriela Cwojdzińska

- Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani senator Gabrieli Cwojdzińskiej, Honorowego Obywatela Koszalina. Postaci nierozerwalne związanej z Koszalinem i jego kulturą, a zwłaszcza muzyką - napisał w mediach społecznościowych prezydent Koszalina, Piotr Jedliński.

- Pani Gabriela była prawdziwym wzorem do naśladowania – oprócz zaangażowania w sprawy związane z muzyką, była działaczką społeczną, współzałożycielem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” - wspominał prezydent miasta.

Najgłębsze kondolencje złożył również prezes Zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże” NSZZ Solidarność, który mówił, iż "zapamięta ją jako bardzo otwartą i przyjazną wszystkim osobę ".

Zasłużona działaczka "Solidarności"

Gabriela Cwojdzińska urodziła się w Poznaniu, w czasach pamiętających Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na rok przed wybuchem II wojny światowej rozpoczęła swoją przygodę z muzyką, ucząc się w poznańskim konserwatorium gry na fortepianie.

W trakcie wojny zajmowała się działalnością kolporterską, wspierając działania Armii Krajowej. Jednocześnie kontynuowała swoją edukację muzyczną uczęszczając na prywatne lekcje. W 1958 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie, specjalizując się w teorii muzyki. Od 1978 r. związała się na stałe z Koszalinem.

W 1980 r. zaangażowała się w aktywność opozycyjną współtworząc miejski Klub Inteligencji Katolickiej oraz miejscowe struktury "Solidarności". W swojej pracy działała w szczególności na rzecz więźniów politycznych. Po ogłoszeniu stanu wojennego współpracowała z koszalińskim podziemiem.

Pół roku później została internowana i zwolniona po trzech miesiącach, dalej angażując się działalność opozycyjną oraz pomoc skierowaną dla represjonowanych więźniów politycznych.

Od 1989 do 1991 otrzymała mandat senatorski z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W następnych latach współtworzyła Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz udzielała się aktywnie społecznie jako pedagog muzyczny.

Wśród przyznanych jej odznaczeń można wyróżnić Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi czy Krzyż Wolności i Solidarności. Dwa lata temu otrzymała tytuł honorowego obywatela Koszalina.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: dziennik.pl/wikipedia.org

Obserwuj nas w
autor
Eryk Błaszak

Między Mickiewiczem a Słowackim zasiadam na widowni spektaklu politycznego, by przekazywać dzieje polsko-polskiej miłości. Wszak nie ma większych proroków niż w kraju nad Wisłą.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport