Nie żyje Barbara Martynowicz. Odeszła po "krótkiej, wyczerpującej chorobie"
Związek Artystów Scen Polskich przekazał smutną wiadomość o śmierci Barbary Martynowicz, znanej polskiej aktorki, asystentki reżysera i inspicjentki. Miała 92 lata. W ostatnich dniach życia zmagała się z "krótką, wyczerpującą chorobą".
Informacja o śmierci Barbary Martynowicz została przekazana publicznie za pośrednictwem nekrologu opublikowanego na łamach "Gazety Wyborczej". Wkrótce smutną wiadomość potwierdził Związek Artystów Scen Polskich.
Nie żyje Barbara Martynowicz
Barbara Martynowicz odeszła w sobotę 23 lipca . Pogrzeb artystki zaplanowano na poniedziałek 8 sierpnia. Uroczyste pożegnanie odbędzie się w sali ceremonialnej Domu Pogrzebowego Cmentarza Wojskowego. Następnie urna z prochami zmarłej zostanie odprowadzona do znajdującego się na Powązkach Wojskowych grobu rodzinnego.
- Barbara Maria Martynowicz, znakomita aktorka, asystent reżysera i inspicjentka, przez 26 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej. […] Ci, którzy ją znali, pamiętają, że przede wszystkim była człowiekiem o wielkim sercu i ogromnej radości życia. Kochała ludzi i zwierzęta - pożegnał aktorkę Związek Artystów Scen Polskich.
Kim była Barbara Martynowicz?
Barbara Martynowicz przyszła na świat 9 września 1929 roku. Pierwsze kroki na teatralnej scenie postawiła w 1953 roku. Grywała w teatrach: Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Bogusławskiego w Kaliszu, Ziemi Pomorskiej Bydgoszcz-Toruń, PPIE w Warszawie, Aleksandra Fredry w Gnieźnie, Osterwy w Lublinie, Słowackiego Koszalin-Słupsk, Dramatycznym w Szczecinie, Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Płockim w Płocku, Szaniawskiego w Płocku oraz w Teatrze Rampa na warszawskim Targówku.
Okazjonalnie pojawiała się także w filmach. Polscy widzowie z pewnością poznali ją dzięki roli w produkcji "Rajska jabłoń" w reżyserii Barbary Sass , gdzie wystąpiła u boku Ewy Kasprzyk, Igi Cembrzyńskiej, Zofii Czerwińskiej, Jana Englerta i Anny Romanowskiej.
Barbara Martynowicz pracowała także jako asystentka reżysera i inspicjentka. Przez ponad 25 lat była częścią zespołu Warszawskiej Opery Kameralnej. W 1980 roku z rąk prezydenta otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2005 roku - Złoty Krzyż Zasługi.
Artykuły polecane przez Goniec.pl:
-
Jacek Rozenek w „Pytaniu na śniadanie”. Opowiedział o koszmarze, który przeżył
-
Jacek Rozenek wini służbę zdrowia za swój udar? Nieprawdopodobne wyznanie
-
Małgorzata Rozenek odpowiada na krytykę internautów. Zarzucono jej znęcanie się nad zwierzętami
Źródło: "Gazeta Wyborcza"