Nie żyje Antoni Gucwiński, twórca "Z kamerą wśród zwierząt"
Zmarł Antoni Gucwiński - wieloletni dyrektor ZOO we Wrocławiu i twórca programu "Z kamerą wśród zwierząt". Miał 89 lat. Smutną informację przekazał prezydent miasta.
"Przykry dzień we Wrocławiu" , czytamy w poście, który prezydent Jacek Sutryk opublikował na Facebooku.
Wrocław żegna legendę. Nie żyje Antoni Gucwiński
Zmarł Antoni Gucwiński. W latach 1996-2006 zasiadał na stanowisku dyrektora ZOO we Wrocławiu.
Antoniego Gucwińskiego wspomina prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Będzie nam go ogromnie brakować" , czytamy we wpisie, który umieścił na Facebooku. Antoni Gucwiński odszedł w wieku 89 lat.
Kim był Antoni Gucwiński?
Antoni Gucwiński urodził się 24 sierpnia 1932 r. na osiedlu Poręba Mała w Nowym Sączu (woj. małopolskie). Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Sączu, ale po roku przeniósł się w tajemnicy do Technikum Hodowlanego w Nawojowej.
W 1957 r. obronił tytuł inżyniera zootechniki na krakowskiej Wyższej Szkole Rolniczej. W tym samym roku został zatrudniony na stanowisku badawczym w ZOO w Krakowie. Rok później rozpoczął studia weterynaryjne na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
W 1966 r. został dyrektorem ZOO we Wrocławiu i ożenił się z Hanną Gucwińską, która z wykształcenia jest zootechnikiem. Antoni Gucwiński kontynuował karierę akademicką i w 1967 r. uzyskał tytuł doktora nauk weterynaryjnej. W pracy naukowej podjął temat anestezjologii weterynaryjnej.
Wieloletni dyrektor wrocławskiego ZOO ma na koncie ma ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Antonii Gucwiński napisał także 18 książek.
Miłośnik zwierząt, który dzielił się pasją z widzami
Wraz żoną tworzył programy telewizyjne o zwierzętach, które były emitowane na antenie TVP. Przez 32 lata Gucwińscy produkowali popularną serię "Z kamerą wśród zwierząt". Na regionalnym kanale TVP widzowie mogli oglądać inny program Gucwińskich "Znajomi z ZOO" (w latach 1994-2003).
Poza tym Antoni Gucwiński napisał także kilka scenariuszy do takich filmów jak "Sarenka" (1976 r.), "Gniazdo wikłaczka" (1976 r.) czy "Jak się rodzą węże" (1984 r.). W "Poranku kojota" (2001 r.) Olafa Lubaszenki odpowiadał za reżyserię fragmentu filmu przyrodniczego.
Pod postem prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się ponad 120 komentarzy od poruszonych internautów, który wspominają Antoniego Gucwińskiego i podkreślają znaczenie jego produkcji. "Wspaniały człowiek, nietuzinkowa postać", "Wychowałam się na jego twórczości", "Prawdziwy miłośnik zwierząt" , czytamy na Facebooku.
Antoni Gucwiński próbował swoich sił także w polityce. W 1989 r. ubiegał się o stanowisko senatora z ramienia PZPR , ale bezskutecznie. W 2004 r. był kandydatem SLD-UP do Parlamentu Europejskiego, a rok później - kandydatem PSL do Sejmu. Obydwie próby zakończyły się niepowodzeniem.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Nie żyje aktor Maciej Zabielski. Widzowie znali go m.in. z serialu "Świat według Kiepskich"
-
Dzieci Anny Kalczyńskiej trafiły do szpitala. Gwiazda stacji TVN nie może ich odwiedzać
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl
źródło: Facebook