Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się w przyszły czwartek. Urzędy są dziś otwarte
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 kończy się w przyszły czwartek. Udział w nim jest obowiązkowy. Dziś w wielu urzędach miast i ośrodkach w całej Polsce zostaną otwarte punkty spisowe. Niektóre będą czynne do północy.
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w sobotę 25 września otwarte zostaną specjalne punkty spisowe. Większość z nich będzie mieściła się w urzędach miast i gmin oraz wyznaczonych ośrodkach kultury, na targowiskach i na parkingach należących między innymi do ochotniczej straży pożarnej.
Narodowy Spis Powszechny dobiega końca
Lista punktów dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego, można ją zobaczyć klikając tutaj. Niektóre ze stanowisk spisowych będą otwarte do północy. Do tej pory w spisie wzięło udział 90 procent Polaków.
W środę prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyrażał nadzieję, że pozostali obywatele zdecydują się dokonać spisu samodzielnie. "Widzimy znaczne przyśpieszenie liczby osób, które się spisują. I to przyśpieszenie będzie rosło, aż pewnie 30 września osiągnie apogeum" - ocenił.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Prezes przyznał, że wydłużenie terminu spisu do pół roku było dobrą decyzją. Niestety, 10 procent Polaków nie znalazło czasu na udział w badaniu, które rozpoczęło się 1 kwietnia. Nocny ogólnopolski spis może być dla nich ostatnim dzwonkiem.
- Trudno będzie wytłumaczyć się, że nie brało się udziału w spisie, bo zabrakło czasu. Spis trwa pół roku. Można było się spisać przez internet, zadzwonić na infolinię, w urzędzie gminy czy w Urzędzie Statystycznym - ostrzegała Elżbieta Łoś z Urzędu Statystycznego w Lublinie w rozmowie z portalem prawo.pl.
Przewidziano wysokie kary
Główny Urząd Statystyczny przypomina, że udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności Mieszkań jest obowiązkowy. Odmowa udziału w badaniu może kosztować nawet 5 tysięcy złotych. Urzędnicy skierowali już 160 wniosków o ukaranie do sądów.
Jeszcze surowsze kary mogą spotkać osoby, które podały w spisie fałszywe informacje. Według artykułu 56 ustawy jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do dwóch lat.
Udziałowi w spisie podlegają wszystkie osoby stale lub czasowo przebywają na terenie Polski, w tym również osoby bezdomne. Spisowi podlegają również "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Karol Strasburger został oskarżony o zniesławienie Stana Borysa i jego partnerki
Piotr Kraśko w "Faktach po Faktach" zabrał głos na temat przyznanej koncesji na nadawanie
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: GUS