Redaktor Naczelny Gońca apeluje: dofinansujcie Telefon Zaufania!
- Apeluję do rządu Donalda Tuska: jak najszybciej dofinansujcie Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 - powiedział w trakcie gali Grand Press Janusz Schwertner, redaktor naczelny Gońca.
Schwertner apelował wcześniej do rządu Morawieckiego
Naczelny Gońca zwrócił się bezpośrednio do przedstawicieli nowego rządu w poniedziałek 11 grudnia, gdy odbierał nagrodę Grand Press za opublikowany w Onecie wywiad z posłanką Katarzyną Kotulą. Przypomniał, że podobny apel wystosował już wcześniej, gdy rządziło jeszcze Prawo i Sprawiedliwość. Wtedy jednak bezskutecznie.
Przypomnijmy, że Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, oferujący pomoc młodym ludziom znajdującym się w kryzysie psychicznym, decyzją rządu PiS na początku 2022 r. całkowicie stracił finansowanie. Nie mógłby dalej funkcjonować, gdyby nie zrzutka obywateli zainicjowana przez działacza społecznego Aleksandra Twardowskiego.
Dramatyczne statystyki prób samobójczych
- Rząd Mateusza Morawieckiego odebrał finansowanie dla Telefonu Zaufania w środku pandemii. Czy państwo mogą to sobie wyobrazić? My wszyscy przywołujemy tragiczne statystyki dotyczące samobójstw młodych ludzi, a tymczasem państwo, o którym słyszymy, że jest silne nie daje na Telefon Zaufania ratujący zdrowie i życie ludzi nawet złotówki! - mówił ze sceny Janusz Schwertner.
Jak dodał, choć rząd nie potrafił znaleźć kilku milionów złotych potrzebnych na działalność Telefonu, wydawał równocześnie 2,7 mld zł rocznie na Telewizję Polską.
- Rok 2022 był najgorszy, jeśli chodzi o dane dotyczące prób samobójczych młodych Polaków. Statystycznie codziennie próbuje odebrać sobie życie 5-6 nastolatków. A czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego w Będzinie wyniósł ostatnio ponad 2 tys. dni! Termin wyznaczono na… maj 2030 r. - mówił Schwertner.
Katastrofalna sytuacja psychiatrii dziecięcej
W dalszej części swojego wystąpienia redaktor naczelny Gońca przywołał historię z Gdańska, gdzie tamtejszy oddział psychiatrii dziecięcej przestał przyjmować kolejnych pacjentów ze względu na przeludnienie. - Jest tam 76 pacjentów, a tylko 46 miejsc - podkreślał. To oznacza, że nowi pacjenci - w tym młodzież po próbach samobójczych musiała być kierowana do innych placówek w Polsce.
- Dlatego apeluję dziś do rządu Donalda Tuska: sfinansujcie w 100 proc. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - apelował Schwertner.
Jeden z konkretów na 100 dni
Warto przypomnieć, że postulat sfinansowania działalności Telefonu Zaufania 116 111 znalazł się w zaprezentowanych przez Koalicję Obywatelską “100 konkretach na pierwsze 100 dni” nowego rządu.
Sytuacja dotycząca zdrowia psychicznego młodych Polaków od lat jest alarmująca. W 2022 r. policja odnotowała 2031 prób samobójczych. 150 nastolatków odebrało sobie życie.