Goniec.pl Wiadomości Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów
MARCIN GADOMSKI/AGENCJA SE/East News

Na półwyspie Helskim trwa inwazja owadów

4 czerwca 2021
Autor tekstu: Monika Majko

Zdjęcia z półwyspu helskiego są przerażające. Choć owady zwane ochotkami pojawiają się na tych terenach co roku, obecnej wiosny zjawiło się ich wyjątkowo dużo. Są w okresie roju, a ich wielkie chmary uprzykrzają życie nie tylko miejscowym, ale również turystom.

W sieci pojawiły się niepokojące zdjęcia z sieci

Mieszkańcy półwyspu helskiego zmagają się z uciążliwą inwazją owadów. Choć nie stanowią one zagrożenia dla ludzi, zdecydowanie uprzykrzają życie zarówno miejscowym, jak i przyjeżdżającym wypocząć na łonie natury turystom.

- Zazwyczaj można było je zaobserwować w okolicach wyjazdu z Władysławowa w stronę Chałup. W tym roku są już w Kuźnicy, a nawet dotarły do Jastarni - relacjonuje pan Piotr z Jastarni w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”.

W sieci pojawiły się zdjęcia, na których można zobaczyć chmary owadów. Mieszkańcy regionu nie tylko zmagają się z latającymi osobnikami, które często wpadają im w oczy i usta, ale również zmuszeni są sprzątać masowo umierające owady z tarasów, parapetów czy masek samochodów.

Jak wskazała w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” dr Paulina Kozina z Uniwersytetu Gdańskiego, mieszkańcy mają do czynienia prawdopodobnie z owadami zwanymi ochotki. To niegroźne muchówki, które w tym okresie rozpoczynają masowe loty w celu znalezienia partnera i rozmnożenia się.

- Ich celem, po opuszczeniu formy larwalnej jest tylko i wyłącznie rozmnożenie się, dlatego możemy obserwować rójki, czyli masowe loty wielu osobników owadów w celu znalezienia partnera i kopulacji - tłumaczy ekspertka.

Ekspertka z Uniwersytetu Gdańskiego dodała, że ochotki to wbrew pozorom bardzo pożyteczne owady, które stanowią ważny element łańcucha pokarmowego wielu innych zwierząt.

- Korzyści wynikające z obecności ochotek w łańcuchu pokarmowym wielu zwierząt przeważają nad kilkudniowym dyskomfortem wynikającym z ich rójek - podkreśliła dr Kozina.

Ochotki mają charakterystyczny czerwony kolor i osiągają różne rozmiary. Są jednak niegroźne, a ich cykl rozwojowy trwa około 20 dni.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: o2/Facebook/Dziennik Bałtycki

Obserwuj nas w
autor
Monika Majko

Wydawca portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport