Na horyzoncie potężne zmiany w prawie pogrzebowym. Wiadomo, co się zmieni
Szykują się spore zmiany w prawie dotyczącym chowania zmarłych. Dziennik “Rzeczpospolita” informuje, że projekt ustawy o cmentarzach i pochówkach ma trafić pod obrady gabinetu Mateusza Morawieckiego w ciągu najbliższych tygodni. Wśród reform znajdą się także rozwiązania zaczerpnięte z krajów zachodnich, choćby takie, jak wprowadzenie instytucji koronera.
Na horyzoncie zmiany w prawie dotyczącym pogrzebów
Rząd w końcu ma wziąć się z uregulowanie prawa dotyczącego pochówków , wprowadzając liczne nowe rozwiązania, o jakich dotychczas słyszeliśmy tylko w zachodnich filmach.
Przede wszystkim chodzi o informatyzację, a co za tym idzie, zamianę papierowych kart zgonu na te elektroniczne . Tak wystawione dane trafiać będą do państwowych rejestrów, do których dostęp będzie miał każdy zakład pogrzebowy.
- Wystarczy podanie numeru identyfikującego, by przedsiębiorca pogrzebowy uzyskał potrzebne mu dane online - podaje dzisiejsza “Rzeczpospolita”.
Będzie instytucja koronera
Ponadto zupełną nowością w polskim ustawodawstwie będzie wprowadzenie instytucji tzw. koronera , czyli wyspecjalizowanego lekarza, który stwierdzał będzie zgon w sytuacjach innych niż te dotyczące oczywistej, naturalnej śmierci.
- Koronerzy będą zatrudniani przez wojewodów w zależności od potrzeb w danym regionie. Ważne, żeby byli dostępni 24 godziny na dobę. Wzywać będą mogły ich określone służby, jak policja, a także lekarze rodzinni , np. gdyby mieli problemy ze wskazaniem przyczyny zgonu pacjenta w domu - wyjaśniał nie tak dawno temu pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.
Zakłady pogrzebowe z większymi rygorami
Nowa ustawa oznaczać ma także innowacyjne regulacje odnośnie kwestii funkcjonowania samych zakładów pogrzebowych . Takowe będą musiały spełnić szereg wymagań, jak np. posiadać własne miejsca do przechowywania zwłok i godnego przygotowania ich do pochówku.
- To z kolei pomoże ograniczyć działanie szarej strefy , która generuje duże straty dla budżetu państwa - podaje “Rzeczpospolita”.
W ramach zmian wprowadzona ma zostać także centralna baza danych o cmentarzach i miejscach pochówku dostępna online . Tam właśnie znajdą się mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów czy osób pochowanych oraz wszelkie inne dane (np. termin, do którego grób jest opłacony).
Źródło: Rzeczpospolita