Goniec.pl Zdrowie MZ: Część pacjentów musi powtórzyć szczepienie przeciwko COVID-19
Piotr Molecki/East News

MZ: Część pacjentów musi powtórzyć szczepienie przeciwko COVID-19

3 czerwca 2022
Autor tekstu: Natalia Janus

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, z którego wynika, że część Polaków będzie musiała powtórzyć szczepienie przeciwko koronawirusowi. Jak wygląda nowy schemat szczepień? Kto będzie musiał stawić się w przychodni?

Nowe zasady Ministerstwa Zdrowia. Kto powinien powtórzyć szczepienie?

Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz tymczasowe wytyczne Centers for Disease Control and Prevention, poinformował, że osoby zaszczepione przed transplantacją komórek krwiotwórczych (HCT) lub terapią CAR-T podlegają powtórzeniu schematu wykonanego szczepienia przeciw COVID-19 po upływie 3 miesięcy (12 tyg.) od wykonanych wskazanych zabiegów lub terapii.

W tej grupie pacjentów stosuje się preparaty mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna).

U pacjentów do 2 lat po przeszczepieniu i/lub tych, którzy nadal przyjmują leczenie immunosupresyjne, schemat podstawowy szczepienia przeciw COVID-19 przewiduje podanie trzech dawek szczepionki (dwie dawki podstawowe i dawkę dodatkową/uzupełniającą, podawaną po co najmniej 28 dniach od podania drugiej dawki).

Ponowny schemat szczepienia przeciw COVID-19 może być zastosowany u osób, które ukończyły 5 lat. Osoby w wieku ≥12 lat, które otrzymały dawkę dodatkową po 28 dniach, mogą otrzymać dawkę przypominającą (czwartą) w odstępie co najmniej 5. miesięcy od dawki dodatkowej.

Wymagane w punkcie szczepień jest posiadanie informacji pisemnej od lekarza sprawującego opiekę nad pacjentem o potrzebie powtórzenia szczepień po okresie karencji od wymienionych zabiegów.

Zasady realizacji ponownych schematów szczepień 

1. Przy realizacji nowego schematu szczepienia lekarz wystawia skierowanie na szczepienie (dla schematu podstawowego) lub na szczepienie dawką przypominająca (dla dawki przypominającej). Skierowanie możliwe jest do wystawienia w przypadku, gdy poprzednie skierowanie na dany cykl zostało zamknięte. Lekarz może wystawić skierowanie, oceniając stan zdrowia pacjenta oraz na podstawie informacji o wskazaniach pacjenta do ponownego schematu od lekarza transplantologa, pod którego opieką jest pacjent. Przed wystawieniem skierowania należy zweryfikować wpisy w e-Karcie szczepień dotyczących poprzednich dawek. 2. Skierowanie na szczepienie uprawnia pacjenta do rejestracji terminu wyłącznie w punkcie szczepień. Proces rejestracji odbywa się poza e-Rejestracją na szczepienie przeciw COVID-19, na podstawie karty szczepienia status e-skierowania zostanie odpowiednio zmieniony. 3. Przy rejestracji ponownego szczepienia zakładana jest nowa Karta Szczepień, co umożliwi wprowadzenie danych, jakie zostaną zarejestrowane w systemie. Informacje o szczepieniach wykonanych przed leczeniem zostaną zachowane w dokumentacji pacjenta. 4 . W Unijnym Certyfikacie COVID odnotowany zostanie numer dawki wynikający z odnotowanej przyjętej dawki, np. gdy pacjent uprzednio przyjął schemat podstawowy: 1/2, 2/2 oraz dawkę 1/przypominającą, po terapii CAR-T rozpoczyna ponowną procedurę szczepienia, w e-Karcie szczepień należy wprowadzić dawkę 1/2. UCC wygeneruje się z analogicznym numerem dawki oraz nową datą odpowiadającą dacie podania. Jeśli pacjent wcześniej miał wpis o szczepieniach i UCC generowało się poprawnie, to po odnotowaniu pierwszej dawki z nowego cyklu pacjent pobiera UCC z "nowymi" dawkami i nowymi datami ważności – od dnia szczepienia.

Źródło: gov.pl

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport