Ministerstwo 1 stycznia oficjalnie przestało istnieć. Są dwa nowe resorty
W poniedziałek 1 stycznia zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów z 16 grudnia 2023 r. jedno z ważniejszych ministerstw w kraju oficjalnie przestało istnieć. W jego miejsce powołano dwa nowe resorty.
Oficjalnie: Te ministerstwo przestało istnieć
Z dniem 1 stycznia 2024 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki przestało istnieć. W poniedziałek w życie weszły bowiem dwa rozporządzenia Rady Ministrów z 16 grudnia 2023 r.: w sprawie utworzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej i w sprawie utworzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Zgodnie z decyzjami, do Ministerstwa Edukacji Narodowej włączone zostaną komórki organizacyjne dotychczasowego MEiN, które odpowiadały za obsługę spraw działu administracji rządowej oświata i wychowanie. Z kolei do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego włączone zostaną komórki organizacyjne odpowiadające za obsługę spraw działu szkolnictwo wyższe i nauka.
Zmiany w Ministerstwie Edukacji
Przypomnijmy, że po wyborach parlamentarnych, w których większość sejmową , a tym samym władzę w polskim parlamencie uzyskała Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica doszło do zmian na stanowiskach szefów resortów.
Dotychczasowego ministra edukacji Przemysława Czarnka 13 grudnia zastąpiła posłanka KO Barbara Nowacka. Z kolei na szefa resortu nauki powołano Dariusza Wieczorka.
ZOBACZ: Barbara Nowacka zapowiada zmiany w kuratoriach. Zwróciła się także do nauczycieli
Ministerstwo przestało istnieć. Decyzja weszła w życie 1 stycznia
Ministerstwo Edukacji i Nauki powołane zostało do życia 1 stycznia 2021 r. w ramach połączenia ze sobą dwóch resortów: Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wówczas jako pierwszy na czele resortu stanął minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który wcześniej zarządzał dwoma ministerstwami.
Źródło: PAP