Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Wiadomości > Media: CBA weszło do siedziby Orlenu. Przeszukania m.in. w gabinecie Daniela Obajtka
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 18.01.2024 11:33

Media: CBA weszło do siedziby Orlenu. Przeszukania m.in. w gabinecie Daniela Obajtka

Daniel Obajtek
Piotr Molecki/East News

Daniel Obajtek może mieć poważne kłopoty. Radio ZET podaje nieoficjalnie, że w czwartek (18 stycznia) nad ranem do siedziby PKN Orlen wkroczyli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przeszukują oni skrupulatnie pomieszczenia zajmowane przez najważniejsze osoby w państwowym koncernie. Na liście jest także gabinet samego prezesa.

Akcja CBA w siedzibie PKN Orlen. Przeszukanie w gabinecie Daniela Obajtka

Centralne Biuro Antykorupcyjne nie zatrzymuje się. W środę jak grom z jasnego nieba spadła na nas informacja o zatrzymaniu przez agentów biura byłego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka. Teraz funkcjonariusze mieli obrać za cel PKN Orlen.

Według nieoficjalnych ustaleń Radia ZET, do siedziby największego koncernu energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczono w czwartek (18 stycznia) o godzinie 8:15. Pierwsze kroki skierowane zostały do pomieszczeń zajmowanych przez najwyższe władze firmy, w tym prezesa Daniela Obajtka.

Piotr Wawrzyk tłumaczy, dlaczego odmówił składania wyjaśnień. Mamy jego oświadczenie [NASZ NEWS]

Śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy

Przeszukania cały czas trwają, a agenci zabezpieczają w trakcie działań dokumenty, komputery oraz inne elektroniczne nośniki informacji.

Szczegóły sprawy owiane są tajemnicą, ale rozgłośnia podaje, że śledztwo CBA wszczęto w kierunku powoływania się na wpływy.

To nie pierwsze problemy koncernu w ostatnim czasie. 16 stycznia Najwyższa Izba Kontroli złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa z grup PKN Orlen i PZU.

NIK złożyła zawiadomienie na PKN Orlen do prokuratury

NIK poinformowała w oświadczeniu, że PKN Orlen uniemożliwiło przeprowadzenie kontroli wydatków na darowizny, sponsoringi, usługi medialne, prawne i doradcze.

Kontrolerzy stoją na stanowisku, że działania władz koncernu są bezprawne i naruszają konstytucję oraz ustawę o NIK, gwarantującą Izbie możliwość kontrolowania wszystkich firm, instytucji czy organizacji, które wykorzystują środki i majątek państwa.

Źródło: Radio ZET

Tagi: Polska
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów