Mazowieckie. Właściciele kotów muszą obowiązkowo zaszczepić swoje zwierzęta. Wojewoda wydał rozporządzenie
W związku z rosnącą liczbą przypadków wścieklizny w województwie mazowieckim, wojewoda Konstanty Radziwił wydał rozporządzenie, wprowadzające nakaz zaszczepienia kotów przeciwko wściekliźnie. Dotyczy to wszystkich kotów, które ukończyły 3 miesiąc życia. Zwierzę należy zaszczepić maksymalnie 30 dni po tym terminie.
W rozporządzeniu z dnia 31 grudnia, wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony dzielnicą, obejmujący w Warszawie dzielnicę: Praga Południe, Rembertów, Targówek (część dzielnicy ograniczona od zachodu ulicą Radzymińską), Wawer, Wesoła i Wilanów.
Dodatkowo obszary:
-
w powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasto Halinów, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Sulejówek
-
powiat otwocki
-
powiat garwoliński
-
powiat kozienicki
-
powiat radomski
-
miasto Radom
-
powiat zwoleński
-
powiat wołomiński
Na terenie obszarów objętych zagrożeniem, wojewoda mazowiecki wprowadził obowiązek szczepienia wszystkich kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia .
Dotychczas na terenie województwa mazowieckiego wykryto 109 przypadków wścieklizny u zwierząt wolno żyjących. Ostatnie przypadki wścieklizny odnotowano w powiecie mińskim oraz na terenie dzielnic: Rembertów i Targówek w Warszawie.
Szczepienie psów
Przypominamy również wszystkim właścicielom psów, że obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia. Posiadacze psów są obowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Tragiczne skutki zabaw sylwestrowych. Martwe ptaki na ulicach Warszawy
-
Warszawa. Pierwszy duży mandat po zmianie przepisów. Kobieta zapłaciła 1500 złotych
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Warszawy lub Mazowsza, koniecznie napisz do nas na adres warszawa@goniec.pl
Źródło: goniec.pl