Goniec.pl Wiadomości Mateusz Morawiecki w Kijowie. "W tej wojnie może być tylko jeden wynik"
Kancelaria Premiera

Mateusz Morawiecki w Kijowie. "W tej wojnie może być tylko jeden wynik"

26 listopada 2022
Autor tekstu: Agata Jaroszewska

Mateusz Morawiecki w sobotę dotarł do Kijowa. Premier pojawił się w stolicy Ukrainy nie bez powodu. - W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - stwierdził szef polskiego rządu. Mateusz Morawiecki nie zapomniał o tragicznej przeszłości wschodnich sąsiadów i złożył kwiaty przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu.

Mateusz Morawiecki po raz kolejny przekroczył polsko-ukriańską granicę. W sobotę 26 listopada p remier Polski odwiedził Kijów .

Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło oficjalną wizytę Mateusza Morawieckiego w Ukrainie. Polityk wskazał, że obecnie sąsiedzi Polski cierpią coś bliźniaczego, co znajduje się już na kartach Ukrainy.

Mateusz Morawiecki w Kijowie

- Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę do Kijowa - przekazało Centrum Informacyjne Rządu w poranek 26 listopada.

Wizyta szefa polskiego rządu nie jest przypadkowa. Mateusz Morawiecki postanowił okazać szacunek wobec tragedii, jaka w latach 1932-1933 nawiedziła Ukrainę . Chodzi o Wielki Głód i ogromną liczbę ofiar, które pochłonął. Hołodomor to od 4 do 10 milionów zmarłych .

- Wielki Głód wybuchł na ziemiach Ukrainy w latach 1932-33 i był wynikiem zbrodniczej polityki Związku Radzieckiego - wskazała Kancelaria Premiera pod zdjęciami dokumentującymi złożenie przez premiera kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu .

Premier, któremu towarzyszył Michał Dworczyk, złożył symboliczny bukiet złożony z łanów zboża z pojedynczymi czerwonymi goździkami . Całość związana była biało-czerwoną wstążką.

Premier podkreślił, że Ukraina cierpi przez Rosję

Wielki Głód w Ukrainie to pokłosie polityki ZSRR , a obecna wojna trawiącą polskiego sąsiada to nic innego, jak efekt wrogich działań Rosji. Mateusz Morawiecki nieustannie wspiera Ukrainę i widzi tylko jedną możliwość zakończenia wojny.

- W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa - stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier polskiego rządu zawitał do Kijowa na zaproszenie ukraińskich władz . Wołodymyr Zełenski i Denys Szmyhal osobiście zaprosili Mateusza Morawieckiego. Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu było dopiero wstępem do napiętego planu działań .

Premierzy Polski, Litwy i Ukrainy są zgodni

Sobotnia wizyta Mateusza Morawieckiego związana jest nie tylko z rocznicą Wielkiego Głodu. Premier spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Litwy i Ukrainy w ramach tzw. Trójkąta Lubelskiego.

Politycy usiedli do jednego stołu. Kancelaria Premiera poinformowała, że doszło do podpisania " Deklaracji Premierów Trójkąta Lubelskiego o wspólnej współpracy ".

- Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina i nasza przyjaźń. Wierzę, że nasze partnerstwo w tej sprawie, pomoże przezwyciężyć to rosyjskie okrucieństwo - mówił Mateusz Morawiecki.

- Polska wspiera Ukrainę na poziomie międzynarodowym, ponieważ jesteśmy po stronie wolności. Nasze trzy państwa - Polska, Ukraina i Litwa, mają wspólną historię i wspólną teraźniejszość . Wierzę, że przed nami wspólna przyszłość, dobra przyszłość - wyjaśniał Mateusz Morawiecki w Kijowie. Premier polskiego rządu w sobotę ma się spotkać jeszcze z Wołodymyrem Zełenskim.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Obserwuj nas w
autor
Agata Jaroszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport