Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Małopolska: W wodzie wykryto bakterię coli. 4 tys. mieszkańców zagrożonych
Maria Glinka
Maria Glinka 07.10.2021 20:48

Małopolska: W wodzie wykryto bakterię coli. 4 tys. mieszkańców zagrożonych

niebieski tekst goniec.pl na białym tle
Pixabay/Gentle07

W gminach Kłaj i Targowisko (woj. małopolskie) powołano sztab kryzysowy. Wszystko z powodu wykrycia bakterii coli w wodzie. Mieszkańcy mają zakaz spożywania wody, gotowania i mycia nią rąk i jakikolwiek przedmiotów.

W zagrożeniu jest ok. 4 tys. obywateli Małopolski. Nieprzestrzeganie zasad wprowadzonych przez zarządców może prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Bakteria coli w wodzie. Mieszkańcy musieli zakręcić krany

Na południu Polski ogłoszono alert dotyczący wody. Władze gminy Kłaj opublikowały stosowny komunikat w tej sprawie na oficjalnej stronie internetowej.

Mieszkańcy mają zakaz korzystania z wody, która pochodzi z instalacji wodnej. Nie można jej spożywać, ani przygotowywać przy jej użyciu potraw i napojów. Władze zabraniają także mycia owoców, warzyw, sztućców czy naczyń kuchennych. Woda może służyć wyłącznie do celów sanitarnych.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

"Gazeta Krakowska" donosi, że w wodzie, która dociera do ok. 4 tys. mieszkańców, wykryto bakterię coli. W próbce pobranej z hydrantu w okolicach Szkoły Podstawowej w Targowisku rozpoznano 80 jednostek na 100 ml wody.

Rozporządzenie w tej sprawie wskazuje, że bezpieczny poziom bakterii coli wynosi 0 jednostek na 100 ml wody. Zagrożenie jest zatem ogromne.

Jak rozpoznać zakażenie?

Bakteria coli z łatwością przedostaje się do organizmu człowieka, ale objawy nie są jednoznaczne. Wśród symptomów występują głównie wymioty, biegunka i skurczowe bóle brzucha. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy i gorączka. Bakteria coli może prowadzić również do stanu zapalnego dróg moczowych. 

Szczególnie zagrożone są noworodki. W ich przypadku zakażenie bakterią coli może skończyć się zapaleniem opon mózgowych. W grę wchodzi także sepsa.

Służby powołały sztab kryzysowy

Na miejscu pracuje sztab kryzysowy. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa służby prowadzą działania naprawcze. Próbka, która wykazała obecność mikroorganizmów, została skierowana do ponownego przebadania. W trosce o zdrowie mieszkańców Małopolski specjaliści pobrali również próbki z innych miejsc.

Mieszkańcy zagrożonych terenów mogą liczyć na wsparcie. Władze zapewniły im dostęp do wody zdatnej do spożycia

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

źródło: Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza

Tagi: