Magda Gessler radzi, jak zrobić idealny rosół. Tego mięsa nigdy nie dodawaj
Rosół to bez wątpienia jedna z najczęściej gotowanych w polskich domach zupa. Nie dość, że tradycyjnie je się ją w niedziele, to stanowi też w pewnym sensie bazę do większości zup, które królują na naszych stołach. Magda Gessler zdradziła, jak należy zrobić idealny wywar.
Magda Gessler zdradza, jak zrobić idealny rosół
Tradycyjnie w polskich domach niemal co niedzielę podawany jest rosół, w związku z tym praktycznie każda gospodyni ma na tę potrawę własny przepis. Warto pamiętać również o tym, że rosół jest idealną bazą, np. do uwielbianej przez wszystkich pomidorowej.
Magda Gessler postanowiła zdradzić swój sposób na to, aby rosół był smaczny i aromatyczny. Przy okazji restauratorka ostrzegła przed często popełnianym błędem, jakim jest dodawanie do wywaru konkretnego rodzaju mięsa. Jej słowa wiele osób mogą zaskoczyć.
Zdaniem Magdy Gessler wiele osób popełnia podstawowy błąd
W teorii rosół to jedna z najprostszych potraw, które można przyrządzić we własnym domu - wystarczy kilka składników i, przede wszystkim, czas. Zupa ta to, najprościej mówiąc, wywar mięsno-warzywny, w którym cały sekret tkwi w jakości składników i ich proporcjach. Według Magdy Gessler robimy jednak wielki błąd, używając do jego przygotowania mięsa... drobiowego.
Taka opinia dla wielu gospodyń może być ogromnym zaskoczeniem, gdyż w wielu polskich domach to właśnie drób najczęściej stanowi bazę do rosołu. Zdaniem Magdy Gessler to błąd, a kura, której najczęściej używamy do gotowania tej zupy, wcale się do niej nie nadaje.
Według restauratorki rosół najlepiej jest gotować na mięsie z kaczki lub na wołowinie, koniecznie z dodatkiem podpieczonej włoszczyzny, która nadaje zupie niezwykłego aromatu.
Jak zrobić idealną zupę?
Jak zdradza restauratorka, jeśli marzymy o aromatycznym i pysznym rosole, powinniśmy zapomnieć o istnieniu drobiu i sięgnąć po tradycyjne składniki. Pierwszym elementem układanki są oczywiście warzywa. Magda Gessler podkreśla, że w prawdziwym rosole jest ich zawsze dużo, więc nie należy oszczędzać na ich ilości.
W kwestii włoszczyzny trzeba pamiętać również o tym, aby była ona świeża i wybić sobie z głowy pomysły na stosowanie mrożonych, gdyż te prawie w ogóle nie gwarantują pożądanego aromatu. Włoszczyznę przed dodaniem do zupy warto wcześniej... upiec lub podsmażyć.
Wśród przypraw, które powinny się znaleźć w rosole, restauratorka wymienia klasykę, czyli liść laurowy, ziele angielskie i pieprz. Najważniejszym elementem jest jednak sól, która dodana musi zostać w idealnym momencie. Jak podkreśla Magda Gessler, powinniśmy solić rosół dopiero pod koniec gotowania, najlepiej 10 lub 15 minut przed zdjęciem dania z ognia.