Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rozrywka > Łzy leją się po policzkach. Nie żyje Andrzej Richter. Aktor przez lata grywał w popularnych serialach
Katarzyna Lendzion
Katarzyna Lendzion 10.01.2024 17:34

Łzy leją się po policzkach. Nie żyje Andrzej Richter. Aktor przez lata grywał w popularnych serialach

Andrzej Richter
Facebook Związek Artystów Scen Polskich/ Łzy leją się po policzkach. Nie żyje Andrzej Richter

7 stycznia zmarł polski aktor zapamiętany z wielu produkcji. Dziś 10 stycznia Związek Artystów Scen Polskich przekazał wiadomość o jego śmierci. Żegna go tysiące fanów.

Zmarł Andrzej Richter

Andrzej Richter miał 84 lata i był cenionym polskim aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich, do którego mężczyzna należał od wielu lat. Jego pogrzeb będzie miał miejsce w sobotę 13 stycznia na cmentarzu parafialnym w Tczewie. 

Nie żyje Janusz Majewski! Napłynęła tragiczna wiadomość, zmarł w nocy

Kim był Andrzej Richter?

Andrzej Richter przyszedł na świat 19 listopada 1939 roku. W 1964 roku zakończył naukę na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Jego debiut sceniczny miał miejsce w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie pojawił się w programie kabaretowo-rewiowym "Mięsopust" w reżyserii Eugeniusza Aniszczenki. Kolejne lata kariery aktorskiej spędził w różnych teatrach, takich jak Teatr Polski w Poznaniu (1966-1968), Teatry Dramatyczne w Szczecinie (1968-1971) i Teatr Wybrzeże w Gdańsku (1972-1978). Następnie na długi okres związał się z Teatrem Dramatycznym (później Miejskim) w Gdyni. Przez ponad 25 lat zagrał ponad 80 unikalnych kreacji aktorskich. W 2009 roku aktor otrzymał Złoty Krzyż Zasługi.

Andrzej Richter w 100% angażował się nie tylko w pracę aktora, był również niezwykle uważny i wrażliwy na sprawy dziejące się wokół teatru, a przede wszystkim na sytuacje życiowe koleżanek i kolegów z zespołu teatralnego, nie tylko aktorskiego -  podkreślono we wspomnieniu zamieszczonym przez ZASP.

Gdzie zagrał Andrzej Richter?

Jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych ról była w "Tangu" S. Mrożka w reż. Piotra Kruszczyńskiego. Zagrał też Protazego w "Panu Tadeuszu" w reż. A. Hanuszkiewicza, Narratora w "Chrystusie z Betowa" w reż. J. Ostaszkiewicza, a także w wielu innych filmach i produkcjach teatralnych. Za Narratora w "Chrystusie z Betowa” otrzymał Nagrodę Teatralną Prezydenta Gdyni.

Grał również w serialach telewizyjnych. "Pogranicze w ogniu", "Życie na gorąco", "Faceci do wzięcia", "Lokatorzy", "Sąsiedzi", "Kazimierz Wielki", „Outlanders” to tylko kilka z nich, a pojawił się i w Teatrach Telewizji – np."Henryk IV” i ”Hamlet”. 

Tagi: Nie żyje
Powiązane
Reksio
QUIZ. Kultowe bajki z czasów PRL. Tylko najlepsi zdobędą chociaż osiem punktów