Goniec.pl Wiadomości Lex TVN. Rada Mediów Narodowych nie będzie wybierała władz mediów publicznych
Pawel Wodzynski/East News

Lex TVN. Rada Mediów Narodowych nie będzie wybierała władz mediów publicznych

18 grudnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

W piątek Sejm przyjął "lex TVN". Jednak na zapisach dokumentu może stracić nie tylko stacja telewizyjna, lecz także szef TVP Jacek Kurski. Wszystko z powodu propozycji zmian w sposobie wybierania władz mediów publicznych.

Nowelizacja ustawy medialnej została przyjęta głosami 229 posłów . Dokument poparli członkowie PiS, Kukiz’15 i niezrzeszony Łukasz Mejza , który niespodziewanie pojawił się na piątkowym posiedzeniu Sejmu ( więcej tutaj ).

Lex TVN. "Przez przypadek" zmienią model wybierania władz TVP?

Opinia publiczna jest zgodna, że nowelizacja ma na celu uderzenie w TVN. Jednak w dokumencie pojawiły się także zapisy, które dotyczą innych obszarów rynku medialnego w Polsce.

Jeszcze przed skierowaniem nowelizacji do Senatu, Sejm przegłosował zapis, który z mienia sposób wybierania władz mediów publicznych. Na innych zasadach ma być wybierany także prezes zarządu . Na tym stanowisku zasiada obecnie Jacek Kurski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie władze mediów publicznych powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych . W "lex TVN: pojawił się zapis, który powierza te zadania Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Ta instytucja wybierała władze przed 2016 r.

Wejście w życie nowelizacji oznaczałoby w praktyce koniec Rady Mediów Narodowych. Portal press.pl wskazuje, że instytucja straciłaby jedno ze swoich najważniejszych uprawnień.

Poza tym zmieni się także procedura powoływania członków KRRiT . Decyzję w tym zakresie ma podejmować prezydent na wniosek marszałka Sejmu lub grupy 35 posłów . Obecnie dwóch członków KRRiT wybiera Sejm, a jednego Senat. Zmian w tym zakresie domagała się Konfederacja.

Lex TVN. Ambasada i koncern reagują

Zmiany w procedurze wybierania władz mediów publicznych nie są aż tak szeroko komentowane, jak inne założenia "lex TVN". Zgodnie z zapisami spółki z branży medialnej (spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego) nie będą mogły posiadać więcej niż 49 proc. udziałów. Tym samym amerykański właściciel TVN - Discovery, może zostać zmuszony do sprzedania części udziałów.

Głos w tej sprawie zabrał sam koncern, o czym informowaliśmy tutaj . Na komentarz zdecydował się także Bix Aliu, chargé d'affaires ambasady USA w Polsce. Dyplomata przyznał, że USA "są skrajnie rozczarowane" przyjęciem lex TVN.

Dalsze losy TVN i modelu wybierania władz mediów publicznych zależą od prezydenta. Andrzej Duda może podpisać lub zawetować ustawę. Trzecia opcja to skierowanie dokumentu do Trybunału Konstytucyjnego.

W trakcie piątkowego wystąpienia w Wojskowym Instytucie Medycznym Andrzej Duda przyznał, że nowelizacja jeszcze nie została wysłana do Kancelarii Prezydenta . O tym, jakie mogą być jej dalsze losy według prezydenckiego ministra Pawła Szrota, pisaliśmy w tym artykule.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec. pl

źródło: press.pl

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport