Lekarze wszystko ujawnili. Jeśli masz podobne objawy, mogłeś mieć COVID-19
Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że od końca 2019 roku COVID-19 przeszło już ponad 190 milionów ludzi z całego świata. Wiele osób może nie być świadomych tego, że zaraziło się koronawirusem. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) opublikowały listę najbardziej charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o chorobie.
Od początku pandemii specjaliści przyznają, że COVID-19 może mieć bardzo różny przebieg i każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Jedni przechodzą chorobę bezobjawowo, inny natomiast czują się, jakby chorowali na ciężką grypę, a w skrajnych przypadkach – wymagają hospitalizacji.
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom do najczęściej zgłaszanych objawów COVID-19 zaliczyło kaszel, zatkany nos, zmęczenie, biegunkę, ból głowy, gorączkę oraz dreszcze, duszność lub trudności w oddychaniu, utratę węchu, smaku i mdłości. Pojawić się mogą również wymioty.
Samopoczucie po COVID-19
Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o przechorowaniu COVID-19, jest utrzymująca się przez długi czas zmiana samopoczucia. Część ozdrowieńców jeszcze wiele tygodni po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu narzeka na dość poważne symptomy.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Z badań amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że zmiany po COVID-19 mogą utrzymywać się w organizmie nawet przez kilka miesięcy . Nadal nie wiadomo, dlaczego jedni do formy wracają szybko, a inni zmagają się z przykrymi powikłaniami jeszcze długi czas.
Utrzymujące się symptomy mogą być spowodowane uszkodzeniem tkanek, co sprzyja utrzymywaniu się stanów zapalnych. Wśród najczęściej występujących CDC wymienia problemy z oddychaniem, chroniczne zmęczenie, ból w klatce piersiowej lub stawach, przewlekły kaszel, utrzymujące się bóle głowy, ból w mięśniach, zaburzenia rytmu serca, problemy żołądkowo-jelitowe, zaburzenia węchu lub smaku oraz inne problemy mięśnia sercowego.
Eksperci przypominają, że jak dotąd najskuteczniejszą metodą chroniącą przed ciężkimi objawami COVID-19 jest szczepionka. Dlatego w wielu krajach specjaliści apelują do społeczeństwa, by nie zwlekało z rejestrowaniem się do punków medycznych i przyjmowanie preparatu przeciw COVID-19.
COVID-19 może atakować też oczy
Czasem objawy COVID-19 mogą być związane z oczami. Spowodowane jest to tym, że wirus wnika do ludzkiego organizmu przez receptory ACE2, które znajdują się w różnych częściach oczu. Obecne są między innymi w siatkówce i komórkach nabłonkowych, które wyścielają biel oka i powieki.
Takie symptomy jak różowe oko, suche oczy, nadmierne łzawienie, obrzęk oraz zwiększone wydzielanie śluzu z oczu mogą oznaczać, że zaraziliśmy się koronawirusem i przechodzimy COVID-19. Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby mają skłonności do podrażnień oczu i nie musi być to związane z SARS-CoV-2.
Na koniec warto zaznaczyć, że w razie wszelkich wątpliwości należy zgłosić się do służb sanitarnych i wykonać test na obecność koronawirusa.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Sejmik małopolski podtrzymał uchwałę anty-LGBT. Możemy stracić 2,5 mld zł z UE
-
Piasek zakończył koncert w Sopocie kilkoma ważnymi słowami, rozległy się owacje
-
Mężczyzna złożył wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, dostał dodatkowe 400 zł
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: abcZdrowie