Lekarze w całym kraju dostają list od Ministerstwa Zdrowia. Wyciekła jego treść
Lekarze nie kryją zaskoczenia propozycją Ministerstwa Zdrowia, które poprosiło ich o działalność popularyzującą szczepienia przeciwko COVID-19. Medycy podkreślili, że w liście od resortu nie ma informacji o tym, kiedy mieliby znaleźć czas na dodatkowe rozmowy z pacjentami.
Ministerstwo Zdrowia zaapelowało do lekarzy POZ
Minister zdrowia Adam Niedzielski skierował specjalne pismo do wszystkich lekarzy POZ w kraju, dotyczące podjęcia dodatkowej aktywności w zakresie promowania szczepień przeciwko COVID-19, szczególnie w grupie pacjentów, którzy ukończyli 60 lat., lecz nie zdecydowali się do tej pory skorzystać ze szczepionki.
Jak poinformował resort zdrowia, lekarze mogą za pomocą platformy gabinet.gov.pl wygenerować listę pacjentów ze swojej placówki, którzy do tej pory nie zostali zaszczepieni. Ministerstwo poprosiło medyków, by zwrócili się do tych osób ze specjalnym apelem i przeprowadzili z nimi „rozmowy uświadamiające korzyści płynące z uzyskania odporności przeciwko COVID-19”.
- W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia - przekazano w liście skierowanym do lekarzy.
Lekarze są jednak zaskoczeni pomysłem Ministerstwa Zdrowia. Jak wskazują medycy, nikt nie przekazał im informacji o tym, kiedy mieliby znaleźć czas na dodatkowe rozmowy z niezdecydowanymi pacjentami. Lekarze podkreślają również, że za dodatkowy obowiązek nikt nie przewidział dopłaty do wynagrodzenia, więc ich ewentualna działalność w tym zakresie po godzinach przyjęć pacjentów miałaby być prowadzona całkowicie pro bono.
- Nikt nie uwzględnił, że wpłynie to na liczbę pacjentów, która może zostać przyjęta - dodał jeden z lekarzy POZ w rozmowie z portalem gazeta.pl
Resort poprosił również lekarzy o pomoc w koordynowaniu zapisów na szczepienia oraz przesunięć odległych terminów na bliższe dostępne daty wizyt. Dokument wywołał spore emocje wśród pracowników POZ, a zalecenia ministerstwa skomentował w rozmowie z PAP rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
- Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość. Uznajemy, że lekarzom rodzinnym [ … ] zależy na zdrowiu swoich pacjentów - tłumaczył Andrusiewicz.
We wtorek 11 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w Polsce wykonano do tej pory łącznie 13 957 627 szczepień. Pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 10 400 987 osób, a w pełni zaszczepionych jest obecnie 3 728 697 mieszkańców kraju.