Goniec.pl Zdrowie Lekarze ostrzegają przed piciem zmrożonych napojów i alkoholu w upał. Grozi zawałem serca
pxhere.com CC0 Public Domain

Lekarze ostrzegają przed piciem zmrożonych napojów i alkoholu w upał. Grozi zawałem serca

20 czerwca 2021
Autor tekstu: Klaudia Bochenek

Upały wydają się nie odpuszczać, a noce wcale nie przynoszą orzeźwienia. Aby się schłodzić, wielu Polaków wybiera mocno zmrożone napoje, niektórzy decydują się na zimne piwo. Lekarze apelują: nieświadomie ryzykujemy własnym zdrowiem i życiem. Można dostać nawet zawału.

Dla rozgrzanego organizmu zaserwowanie mocno zmrożonego napoju oznacza nic innego, jak szok termiczny. W ciele zachodzą procesy, które mogą mocno nas osłabić i doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Lekarze ostrzegają przed zmrożonymi napojami

Podczas upałów kluczowe jest nawadnianie organizmu. Często, aby się schłodzić, sięgamy po dobrze zmrożone napoje z lodem, a także te wrzucone na chwilę do zamrażarki. Niestety, popełniamy błąd.

Wypicie zmrożonego napoju powoduje tylko chwilową ulgę, a może doprowadzić do szoku termicznego. Poza tym organizm wyczuwając zimno, stara się nas ogrzać - zaczyna pracować na większych obrotach, zaczynamy się pocić. O wiele lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po letnią herbatę lub inny napój w temperaturze pokojowej.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Z kolei przez pocenie tracimy wodę z organizmu oraz cenne elektrolity. Warto zaopatrzyć się w nie w aptece i dodawać do napojów o odpowiedniej temperaturze.

Kiedy po wypiciu zmrożonego napoju poczujemy ostry ból zatok, oznacza to, że był zdecydowanie za zimny. Następnie może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, zaburzeń rytmu serca, co niestety może skutkować zawałem, a w najgorszym przypadku zgonem.

Sięgnięcie po zimne piwo również nie jest dobrym rozwiązaniem

Analogicznie wypicie zmrożonego piwa może skończyć się tym samym. Jednak alkohol powinniśmy, jeśli już, pić wieczorami, kiedy temperatura nieco spada, a jeszcze lepiej, gdy zaserwujemy sobie do tego wodę z cytryną . Zniweluje nieprzyjemne skutki, np. odwodnienie.

Nawet jedno piwo ma działanie moczopędnie - tracimy tak cenną wodę , a także hamowane jest wydzielanie wazopresyny, czyli hormonu, który ma ogromny wpływ na gospodarkę wodną organizmu. Również i w tym przypadku tracimy elektrolity.

Słodkie napoje, nie tylko alkoholowe, z dodatkiem cukrów i różnej maści syropów to także obciążenie dla trzustki i wątroby. Dlatego w lecie lepiej pić wodę mineralną z dodatkiem cytryny, elektrolitów, owoców, mięty.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: ABC Zdrowie

Obserwuj nas w
autor
Klaudia Bochenek

Wydawca portalu Goniec.pl W przeszłości zajmowała się redagowaniem eventowych materiałów prasowych. Poza pracą w redakcji wolny czas poświęca eksploracji internetu, kryminalistyce i żeglarstwu.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport