Goniec.pl
lekcja

Pixabay/weisanjiang

W polskiej szkole na lekcji religii pokazano horror. Rodzice oburzeni

23 Września 2021

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Dzieci z katowickiej szkoły muzycznej zapamiętają lekcje religii na długo. Prowadzący katechezę ksiądz postanowił realnie wprowadzić je w temat egzorcyzmów i puścił im fragment horroru. Przestraszeni uczniowie nie mogą poradzić sobie z traumą.

O sprawie poinformował "Gazetę Wyborczą" rodzic jednego z uczniów szkoły muzycznej w Katowicach. Okazało się, że dzieci oglądały podczas religii film "Egzorcyzmy Emily Rose", który puścił im ksiądz. Przedstawione sceny tak bardzo wystraszyły 12-latków, że ci nie mogą o nich zapomnieć, a niektórzy zaczęli nawet moczyć się w nocy.

nie żyje

Zmarł Zbigniew Galperyn

CZYTAJ DALEJ

Horror na lekcji religii

Rozzłoszczeni rodzice już zapowiedzieli, że nie zostawią sprawy bez odzewu. Nie mieści im się w głowie, jak prowadzący lekcję duchowny mógł dopuścić do tak traumatycznych doświadczeń. Ksiądz Damian tłumaczy jednak, że lekcję przeprowadzono na życzenie dzieci, a puszczenie filmu miało być jedynie wprowadzeniem do tematu.

Nie od dziś wiadomo, że filmy o egzorcyzmach należą do najbardziej przerażających. Co innego mechaniczne piły czy zmyślone stwory, które często bardziej niż straszne są po prostu obrzydliwe. Jednak tu mamy do czynienia z faktami i wydarzeniami, które mogą dziać się obok nas. Nic dziwnego, że dzieci poczuły realne zagrożenie, z którym nie potrafią sobie poradzić.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Puszczony przez księdza Damiana film napędził już strachu niejednemu dorosłemu. Przez wielu internautów wymieniany jest w czołowych miejscach rankingów horrorów. Opowiada o opartej na faktach historii dziewczyny, którą uznano za opętaną i poddano egzorcyzmom, w wyniku czego zmarła. Już na samą myśl o tym można dostać gęsiej skórki.

Z informacji znalezionych w sieci można się dowiedzieć, że horror dozwolony jest dla dzieci powyżej 13. roku życia, jednak tylko za zgodą dorosłych. Może on także negatywnie wpływać na psychikę. Nawet więc jeśli dzieci domagały się poruszenia tematu, należało dostosować treść do ich wieku i wrażliwości, chroniąc przed tego typu drastycznymi zdarzeniami.

Ksiądz przyznaje się do winy

Zapytali księdza, bo kogo innego mieli zapytać? Nie miałem w planach pokazywania im tego filmu, ale jako podprowadzenie do tematu, o który pytali, włączyłem im jego fragment. Nie oglądaliśmy całości, nie byłoby na to nawet czasu - mówi ksiądz Damian o uczniach.

"Gazeta Wyborcza" donosi, że wicedyrektorka szkoły od razu podjęła działania, gdy tylko dowiedziała się o zdarzeniu. Podobno przeprowadziła już pouczającą rozmowę z księdzem, a w szkole zorganizowano specjalne warsztaty psychologiczne, które miały na celu wesprzeć zranioną psychikę uczniów.

Jesteś mądrzejszy od 5-klasisty? 10 pytań z podstawówki, na których wyłoży się większość dorosłych

Pytanie 1 z 10

Który przypadek odpowiada na pytania "komu? czemu?"

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl

Źródło: WP

Ada RymaszewskaAutor

Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata. W przeszłości byłam redaktorem portalu Kontakt24, odbyłam także praktyki w portalu biznesowym b2-biznes.pl, dla którego pisałam artykuły oraz staż w telewizji informacyjnej TVN24, gdzie zajmowałam się nagrywaniem krótkich materiałów.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Lifestyle

4-letni Piotruś zginął pod kołami samochodu. Wzruszająca prośba rodziny

Czytaj więcej >
Pexels/MART PRODUCTION

Lifestyle

Ile zarabiają księża w Polsce? Więcej niż przeciętna krajowa

Czytaj więcej >
złodziej zostawił kartkę i oddał łupy

Lifestyle

Ksiądz znalazł w parafii kartkę od złodzieja

Czytaj więcej >
Lekcje religii

Lifestyle

Księża straszą dzieci w szkołach. Treść ulotki oburzyła rodziców

Czytaj więcej >
Biedronka

Lifestyle

W Biedronce przyłapała męża na zdradzie

Czytaj więcej >
zakupy

Lifestyle

Zaprosiła teściową do siebie, mało nie umarła ze wstydu

Czytaj więcej >