Goniec.pl Wiadomości Kościół będzie karał osoby świeckie. Nowe zasady tajemnicy spowiedzi
Pxhere CC0

Kościół będzie karał osoby świeckie. Nowe zasady tajemnicy spowiedzi

11 grudnia 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Od 8 grudnia obowiązują nowe sankcje karne w Kościele katolickim. Na ewentualne kary muszą przygotować się osoby świeckie, które opowiadają w mediach, co usłyszały od spowiednika. Duchowni ujawniający tajemnicę spowiedzi narażają się na jeszcze bardziej surowe sankcje.

Od tej pory sprawca niektórych przestępstw będzie musiał być ukarany . Dotychczas sankcje nie były obligatoryjne.

Papież Franciszek zmienił zasady spowiedzi

1 czerwca 2021 r. papież Franciszek wydał konstytucję apostolską "Pascite gregem Dei" (łac. Paście stado Boże)”. Jednym z założeniem dokumentu jest nowelizacja księgi VI Kodeksu prawa kanonicznego o sankcjach karnych w kościele.

Nowe zasady obowiązują od 8 grudnia 2021 r. Objaśnił je ks. prof. Piotr Majer , kanonista i kierownik kierownik Katedry Kanonicznego Prawa Małżeńskiego na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który pełni funkcję konsultora Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Do tej pory sprawca przestępstw kościelnych mógł zostać ukarany. Jednak nowelizacja prawa zmienia charakter wielu kar na obligatoryjny. W związku z tym przełożony będzie miał obowiązek ukarać przestępcę.

Kary dla osób świeckich za złamanie tajemnicy spowiedzi

Tym razem zmiany obejmują nie tylko osoby duchowne, lecz także świeckie . Ks. prof. Majer wskazał, że n owelizacja prawa kanonicznego dopuszcza karę suspensy względem osób świeckich, które ujawniają w mediach, co usłyszały od księdza w trakcie spowiedzi.

Suspensa to dosłownie "zawieszenie". Osoba objęta tą karą nadal jest członkiem Kościoła, ale zawieszonym w pełnieniu funkcji. - Ponieważ także świeccy pełnią w Kościele rozmaite urzędy i funkcje, mogą zostać zawieszeni w ich pełnieniu - oznajmił ks. prof. Majer. Są to np. członkowie rady duszpasterskiej, świeccy pracownicy kurii czy wykładowcy pracujący na uczelni kościelnej.

Kanonista wyjaśnił, że suspensa ma charakter "poprawczy". Jej celem jest zmiana postępowania sprawcy. Gdy poprawi swoje zachowanie, to kara jest cofana.

Dla duchownych nawet ekskomunika 

Na sankcje naraża się także sam duchowny, który opowiada publicznie o szczegółach spowiedzi. Ks. prof. Majer tłumaczył, że spowiednik nie może zaprzeczyć słowom penitenta ani się bronić, ponieważ jest związany tajemnicą spowiedzi.

Jeżeli spowiednik ujawni szczegóły, to popełnia zdradę sakramentalnej tajemnicy spowiedzi. Kanonista zaznaczył, że jest to "jedno z najcięższych przestępstw w prawie kanonicznym" . Za ujawnianie szczegółów spowiedzi grozi kara ekskomuniki, czyli wydalenie z Kościoła katolickiego.

W związku z tym, że jest to kara wiążąca z mocy samego prawa, to z jej wykonania może zwolnić wyłącznie Stolica Apostolska. Jednak ks. prof. Majer przypomniał, że "nie każdy grzech jest przestępstwem" obarczony "karą kanoniczną w zakresie zewnętrznym".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

źródło: Polsat News, "Super Express"

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport