Goniec.pl Technologia Koniec abonamentu RTV w Polsce? Pobiorą opłatę prosto z kont Polaków
Photo by Glenn Carstens-Peters on Unsplash

Koniec abonamentu RTV w Polsce? Pobiorą opłatę prosto z kont Polaków

23 grudnia 2023
Autor tekstu: Ada Rymaszewska

Temat abonamentu RTV to temat rzeka, nad którym pochylało się już wielu obywateli, w tym polityków. Mimo licznych pomysłów, co z nim zrobić, wciąż funkcjonujemy według prawa sprzed prawie 20 lat, a temu daleko do idealnych. Próbę naprawy niedoskonałych regulacji chce teraz podjąć były prezes TVP Jan Dworak, który wraz z innymi ekspertami przedstawił własne propozycje na finansowanie mediów publicznych. Zgodnie z nimi, Polacy nie musieliby płacić już abonamentu i w zamian obarczeni zostaliby opłatą audiowizualną.

Abonament RTV daleki od ideału

Obecnie w Polsce wciąż obowiązują zapisy ustawy z 2005 roku, stanowiącej, że każde gospodarstwo domowe, które korzysta z odbiornika radiowego lub telewizyjnego, musi płacić za korzystanie z tych urządzeń. Pieniądze te trafiają następnie na poczet realizowania przez radio i telewizję misji publicznej, choć z tą, jak wiadomo, różnie bywa.

Właśnie dlatego były prezes TVP Jan Dworak opracował z zespołem ekspertów projekt nowelizacji ustawy medialnej , w którym zaproponował szereg nowatorskich rozwiązań. To m.in. zrezygnowanie z dotychczasowego sposobu finansowania publicznych mediów. Z czego więc miałyby się utrzymywać? Na to jest pewien pomysł. To opłata audiowizualna.

Pożar Biedronki w Wielkopolsce. Na miejscu 17 zastępów straży pożarnej

Opłata audiowizualna zastąpi abonament RTV?

Dworak i jego współpracownicy proponują, aby opłata audiowizualna pobierana była wraz z podatkiem dochodowym przez skarbówkę , a nie tak, jak teraz, indywidualnie od każdego gospodarstwa domowego. Wstępnie wyliczono, że wynosiłaby 8-9 złotych .

ZOBACZ: TVP straci miliardy? Sejmowa komisja zapowiada zniesienie abonamentu RTV

Projekt ustawy zakłada również dwustopniowy model finansowania mediów publicznych, polegający na tym, że przez pierwsze dwa lata przekształceń pieniądze pochodziłyby z państwowego budżetu, a dopiero później z powszechnej składki. Ponadto, eksperci nie wykluczają finansowania telewizji publicznej z reklam, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Część obywateli może liczyć na taryfę ulgową

Jan Dworak rozmawiał o pomyśle z dziennikarzami portalu wirtualnemedia.pl, którym powiedział, że nie oczekuje wcale, aby ludzie od razu płacili na media publiczne.

Chcemy, żeby przez pierwsze dwa-trzy lata, które będą potrzebne do przekształcenia tych mediów i budowania ich renomy, wypracowały sobie pozycję, która będzie tłumaczyła opinii publicznej, że zasługują na finansowanie publiczne - uważa.

W praktyce podobnie jak ma to miejsce w przypadku abonamentu RTV , część osób mogłaby liczyć na zwolnienie z opłaty audiowizualnej. W gronie uprzywilejowanych znaleźliby się m.in. bezrobotni, renciści, osoby z niepełnosprawnościami i powyżej 75. roku życia.

Źródło: wirtualnemedia.pl, gazeta.pl

Nowa prowadząca "19:30" w TVP. Joanna Dunikowska-Paź jest dobrze znana widzom
Polacy nie obejrzą nowych "Wiadomości" o 19:30. TVP nagle zmieniła ramówkę
Obserwuj nas w
autor
Ada Rymaszewska

Redaktorka portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@goniec.pl
non-fiction wiadomości finanse technologia zdrowie rozrywka sport