Konferencja Mariana Banasia. Prezes NIK przedstawił istotne dokumenty
Marian Banaś zorganizował pilną konferencję prasową, podczas której poinformował o kolejnych nieprawidłowościach, tym razem wymierzonych bezpośrednio w niego. Miał pozyskać oświadczenia osób, które miały odpuszczane m.in. wyroki za oczernianie prezesa NIK w mediach.
- Dysponuję oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań obciążających mnie i moją rodzinę. W zamian za to, osobom tym proponowano opuszczenie areszu tymczasowego i oczekiwanie na proces w domu - oświadczył podczas konferencji.
Marian Banaś wytoczył ciężkie działa. Prokuratura oskarżona o nadużycia
Marian Banaś od dłuższego czasu jest w konflikcie z rządem PiS. Ostatnio największą wrogością darzy Ministerstwo Sprawiedliwości dowodzone przez prokuratora generalnego i ministra w jednym, czyli Zbigniewa Ziobrę. W resorcie według kontroli NIK panują ogromne nieprawidłowości.
Banaś przez cały czas ma również problemy z prokuraturą. Podczas zwołanej konferencji prasowej chciał przedstawić dowody na to, że część z zarzutów jest całkowicie fałszywa, a prokuratorzy posuwali się do szantażów i korupcji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyjawił, że dysponuje oświadczeniami osób, które nakłaniano do składania fałszywych zeznań mających oczernić Banasia i jego rodzinę. W zamian osoby te miały mieć możliwość opuszczenia aresztu tymczasowego. Jak donosił szef NIK, te, które nie uległy szantażowi, spędzily w areszcie niemal 2,5 roku.
- Istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa polegającego na podżeganiu do złożenia fałszywych zeznań, fałszywego oskarżania i zawiadomienia i niepopełnionych przestępstwach oraz tworzeniu fałszywych dowodów, co świadczy o przekraczaniu przez przedstawicieli polskich służb i prokuratury swoich uprawnień - twierdził Marek Małecki, pełnomocnik Banasia. Jak ujawnił Małecki, osobami, które miały przekonywać do składania fałszywych zeznań, byli przedstawiciele prokuratury oraz osoby związane z CBA.
Będzie komisja śledcza?
- Banaś w dniu dzisiejszym wystąpi do marszałek Sejmu i wszystkich przewodniczących klubów i kół parlamentarnych z wnioskiem o powołane komisji śledczej do zbadania określonej sprawy - mówił prof. Marek Chmaj współpracujący z Banasiem.
- Prosimy określone osoby i organy, aby rozważyły wsparcie dla powołania tej komisji. Zakres działań będzie się mieścił w ramach funkcji kontrolnej - dodał.
- Chcemy prosić, aby Sejm RP dokonał kontroli działalności prokuratura generalnego oraz podległych mu organów prokuratury. Chcemy, aby komisja wyjaśniła, dlaczego złożony wniosek o uchylenie immunitetu zawiera wady formalne. Chcemy, aby komisja zweryfikowała sposób wykonania przez prokuraturę uchwały komisji regulaminowej w zakresie przekazania do sejmu akt postępowania - kontynuował.
Jak na razie materiały nie zostały ujawnione. Zająć ma się nimi dopiero powołana w tej sprawie komisja śledcza.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
Edward Dymek został pochowany w kwaterze dla bezdomnych. Jego grób może przestać istnieć
Rodzina zrobiła sobie zdjęcie. Widać na nim zaskakujący szczegół
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: TVN24