Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o obronie ojczyzny
Właśnie zakończyła się konferencja wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w sprawie przyjęcia przez Radę Ministrów projektu ustawy o obronie ojczyzny.
Podczas konferencji jako pierwszy głos zabrał wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński, który odniósł się bezpośrednio do projektu, nad którym obradowała Rada Ministrów.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o obronie ojczyzny
- To jest ustawa, która ma uporządkować prawo odnoszące się do kwestii obrony państwa, ale przede wszystkim stworzyć podstawy prawne dla radykalnej rozbudowy naszej armii - mówił Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS wskazywał na to, że w obliczu wydarzeń na wschodzie Ukrainy przygotowywana ustawa ma szczególne znaczenie. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji nikomu nie trzeba już tłumaczyć, dlaczego ustawa o obronie ojczyzny jest potrzebna.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
Jak zaznaczył, Polska oczekuje i chce pokoju, dlatego musi szykować się na wszelkie ewentualności. Stąd też postanowiono o rozszerzeniu armii i stworzeniu wielkiego aktu normatywnego. Ustawa ma zostać jak najszybciej poddana pod czytanie w Sejmie.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
Z kolei Mariusz Błaszczak zwracał uwagę na skomplikowaną naturę projektu i dziękował za współpracę liderowi Zjednoczonej Prawicy.
- Projekt dotyczy gruntownych, fundamentalnych zmian jeśli chodzi o polskie siły zbrojne. Zbuduje on fundament do rozwoju polskich sił zbrojnych, do tego, żeby polskie wojsko było liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt - oświadczył.
Jak poinformował, wprowadzona zostanie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składająca się z dwóch etapów, łącznie trwających rok. Pierwszy etap to 28-dniowe szkolenie podstawowe, następny to 11 miesięcy w służbie. Po tym roku można zdecydować się na zostanie żołnierzem zawodowym lub pozostać wyszkolonym rezerwistą.
Wprowadzone zostanie także pojęcie rezerwy aktywnej żołnierzy, którzy raz na kwartał przez jeden weekend służą w koszarach, ale w miarę potrzeb mogą wstąpić do wojska. To rozwiązanie zaczerpnięte jest z armii Stanów Zjednoczonych.
Minister Błaszczak zapewnił, że rząd polski nie rozważa powrotu do poboru powszechnego . Jak powiedział, władzom zależy na zachęcaniu, a nie zmuszaniu. W tym celu powołane zostaną centra rekrutacji, które namawiać będą do wstąpienia do armii.
Polski rząd apeluje o sankcje na Rosję
W odpowiedzi na pytania dziennikarzy o reakcję Zachodu Jarosław Kaczyński wspomniał o konieczności zatrzymania Nord Stream 1 i Nord Stream 2, a także sankcjach finansowych i osobistych wobec samego Władimira Putina.
Były premier musiał się także zmierzyć z kwestią sporu z Komisją Europejską w obliczu niepewności sytuacji międzynarodowej. Lider PiS zaznaczył, że Polska nie może utracić swojej suwerenności, a w Polsce o łamaniu praworządności można mówić tylko w kontekście działania samych sędziów.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Władimir Putin wydał rozkaz. Rosyjskie wojsko ma "zapewnić pokój"
-
Aleksander Kwaśniewski ocenił orędzie Putina. Na antenie Radia ZET padły niecenzuralne słowa
-
Tragiczny wypadek na A4, nie żyją 4 osoby. W akcji służby ratownicze
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: Goniec.pl