Sport.Goniec.pl > Skoki Narciarskie > Kamil Stoch został olimpijskim skoczkiem wszechczasów. Na liście był też Adam Małysz
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 13.02.2022 14:10

kamil stoch pekin 2022
DANIEL MIHAILESCU/AFP/East News

Kamil Stoch nie zdobył jak dotąd medalu na igrzyskach w Pekinie, nie oznacza to jednak, że nie wygrał jednego z najważniejszych olimpijskich rekordów wszechczasów w swojej dyscyplinie. Przeskoczył legendy - Simona Ammana i Mattiego Nykaenena. W zestawieniu pojawił się również Adam Małysz.

Stoch mimo rozpoczętego bardzo źle sezonu i utraconych szans medalowych w indywidualnych konkursach olimpijskich, może popisać się wynikiem, jakiego nie dokonał żaden inny skoczek przed nim.

Kamil Stoch jest olimpijskich skoczkiem wszechczasów w tej kategorii. Pobił legendy

Portal Skijumping.pl przygotował zestawienie najlepiej spisujących się zawodników na igrzyskach olimpijskich, podsumowując ich miejsca w klasyfikacji wszystkich olimpijskich zawodów, w jakich brali udział. Zestawienie obejmowała lata 1924-2022.

Dziennikarze wymyślili punktację pozwalającą ocenić, kto rzeczywiście radził sobie najlepiej na wszystkich igrzyskach. 8 pkt. przekazywano zawodnikowi, który objął pierwszą lokatę, a 1 pkt. dla zawodnika z ósmą lokatą podczas zawodów.

Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

Zestawienie wygrał Kamil Stoch, który razem zgromadził 37 punktów - wliczały się w to m.in. jego trzy olimpijskie złota oraz wspaniała postawa i trafianie do pierwszej dziesiątki w innych konkursach olimpijskich.

Stoch wyprzedził tym samym w zestawieniu Simona Ammana (32 pkt.), Mattiego Nykaenena (31 pkt.) oraz Adama Małysza (29 pkt.). Pozostali skoczkowie, którzy wciąż są obecni w Pucharze Świata to Peter Prevc (10. miejsce, 20 pkt.), wielki nieobecny igrzysk Andreas Wellinger (14. miejsce, 18 pkt.) oraz Ryoyu Kobayashi (21. miejsce, 17 pkt.).

Osiągnięcie Kamila Stocha jest ogromne tym bardziej, że w każdym sezonie olimpijskim miał szansę na walkę o medale i pozostawał w czołówce stawki. Żaden ze skoczków nie może się poszczycić takim osiągnięciem.