Goniec.pl
Jerzy Owsiak

Piotr Molecki/East News

Życie zawodowe Jurka Owsiaka. Jego kariera to nie tylko WOŚP i pomaganie potrzebującym

27 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Jurek Owsiak to postać, którą kojarzy każdy Polak. Znany jest głównie jako twarz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także organizator Pol’and’Rock Festivalu (kiedyś Woodstock Festivalu). Kim tak naprawdę jest? Czym zajmuje

Jurek Owsiak to postać, która doceniana jest przez większość ludzi. Kojarzony jest przede wszystkim jako twórca WOŚP, prezes fundacji, a także organizator jednego z największych festiwalu muzycznych w naszym kraju. Ale to nie wszystko.

Jurek Owsiak był radiowcem i dziennikarzem jeszcze przed WOŚP

Okazuje się, że Owsiak, zanim podjął się organizacji jednego z największych wydarzeń kulturalno-charytatywnych na świecie, od wielu lat działał w przestrzeni publicznej. Od końcówki lat 80. związany był ze sceną muzyczną oraz dziennikarstwem.

Już w 1988 roku współpracował blisko z zespołem Voo Voo, a dzięki znajomości z Wojciechem Waglewskim rozpoczął również pracę w radiu. Na początku była to Rozgłośnia Harcerska, a od początku lat 90. Polskie Radio, w którym tworzył audycje: Brum, Się kręci oraz Kręcioła.

W tym samym czasie pisał do tygodnika „Na Przełaj”, a także zajmował się organizacją imprez rockowych, takich jak: Letnia zadyma w środku zimy, Zadyma na Torwarze, czy 50 Rock’n’rolli na I maja.

Jarocin, Woodstoock i wizja festiwalu muzycznego według Owsiaka

Jeszcze zanim założył fundację WOŚP, w 1991 i 1992 roku kierował festiwalem w Jarocinie. To właśnie podczas tej imprezy w 1992 roku kontynuowano zbiórkę funduszy dla kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka. Pierwszy „oficjalny” finał WOŚP odbył się w 1993 roku.

Po dostrzeżeniu potencjału w jarocińskim festiwalu Jurek Owsiak zdecydował, że chce zorganizować swój festiwal muzyczny, który skupiać będzie się na dobroczynności i dbaniu o kulturę młodych ludzi. Woodstock Festival, inspirowany amerykańskim Woodstockiem z 1969 roku, wystartował w 1995 w Czymanowie (woj. pomorskie).

Jurek Owsiak poświęcił się projektom edukacyjno-charytatywnym

Oprócz WOŚP i Woodstocku Owsiak angażował się w wiele inicjatyw, które miały charakter edukacyjno-charytatywny. Współpracował przez długi czas z TVP, nie tylko podczas finałów Orkiestry, ale również przy projekcie „Bezpieczne wakacje”.

Początek 21. wieku to oprócz oczywistych zajęć również powrót do radia. Owsiak w 2007 roku rozpoczął audycję „Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka” na antenie Radia WAWA, którą w 2008 roku przeniósł do Eski Rock. Od 2012 do 2016 roku znów pojawiał się na antenie Polskiego Radia, tym razem w Trójce z audycją „Sie kręci”. Po rozstaniu z „Trójką” zakotwiczył w Antyradiu, gdzie nadal tworzy program „Zaraz będzie ciemno”.

Czym zajmuje się Jurek Owsiak poza WOŚP-em i Pol’and’Rock Festivalem?

Jurek Owsiak to nie tylko filantrop i dziennikarz. Pracował jako psychoterapeuta, jest także witrażystą - jego prace można podziwiać w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Belwederze oraz w hotelu Rialto.

Która część działalności Owsiaka zaskoczyła Was najbardziej? Co myślicie o projektach, które ma na swoim koncie?

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

Podobne artykuły

Michał Wiśniewski napisał intymny list do mamy

Gwiazdy

Michał Wiśniewski napisał list do matki. Nawiązał do problemów z dzieciństwa

Czytaj więcej >
Nowy bohater „Chłopaków do wzięcia” zaskoczył widzów

Gwiazdy

Marek z „Chłopaków do wzięcia” szuka dużo młodszej partnerki. Internauci nie szczędzą krytyki

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Christian Eriksen padł na murawę. Reanimacja na boisku podczas meczu Euro 2020

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Magda Narożna zmieniła fryzurę. Fani nie szczędzą komplementów

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Zespół disco polo Daj To Głośniej zaskoczył fanów. Cała płyta za darmo w internecie

Czytaj więcej >
Grzegorz Krychowiak został zaatakowany

Gwiazdy

Grzegorz Krychowiak padł ofiarą agresorów. W młodości podpalili mu włosy

Czytaj więcej >