Jest zawiadomienie do prokuratury na Elżbietę Witek w związku z wczorajszą reasumpcją
Sejmowe kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL złożą wspólny wniosek o odwołanie marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez nią przestępstwa. Sprawa dotyczyć ma zarządzenia reasumpcji głosowania w czasie środowych obrad. W środę Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Niewiele jednak brakowało, a do głosowania by nie doszło, bo opozycja wygrała walkę o przełożenie obrad. Po przerwie marszałek Elżbieta Witek zarządziła jednak reasumpcję głosowania. Tym razem triumfował PiS.
Zawiadomienie do prokuratury
Koalicja Obywatelska zarzuca marszałek Witek naruszenie art. 231 Kodeksu Karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego.
- Nie miała prawa rozpocząć obrad, które Wysoka Izba odroczyła. To nie jest „widzimisię” pani marszałek, tylko został zgłoszony jasny, czytelny wniosek o odroczenie i 229 posłów głosowało za. Wszystkie działania późniejsze pani marszałek były nielegalne, w związku z tym już jutro będzie odpowiedni wniosek do prokuratury - powiedział na konferencji prasowej Borys Budka.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo
- Doszło do przestępstwa legislacyjnego, a Elżbieta Witek zapisała się na czarnej karcie historii. To ona - Elżbieta „reasumpcja Witek” powinna dbać o najwyższe standardy demokratyczne - mówiła zaś posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz. Z kolei poseł Arkadiusz Myrcha zaznaczył, że marszałek Sejmu to osoba pełniąca funkcję publiczną, a każde działanie, które podejmuje w ramach pełnionych obowiązków musi wynikać z podstaw prawnych.
- Marszałek nie miała ani cienia podstawy prawnej do tego, żeby zarządzić przerwę po przegłosowaniu wniosku o odroczenie do 2 września, ani tym bardziej nie miała jakiejkolwiek podstawy prawnej do tego, żeby zarządzić reasumpcję głosowania. Tymi dwiema decyzjami marszałek Witek z pewnością naruszyła regulamin Sejmu, który jest dla niej obowiązujący, tym samym naraziła się na odpowiedzialność karną - mówił Myrcha.
Wniosek o odwołanie
Kluby KO, Lewicy i PSL zapowiedziały także wspólny wniosek o odwołanie marszałek Witek ze stanowiska. Jak zaznaczył Budka, to, co zrobiła marszałek było niedopuszczalne i odebrało Elżbiecie Witek jakąkolwiek legitymację do bycia marszałkiem.
Szef klubu KO Borys Budka wyraził także przekonanie, że opozycja odrzuci nowelę w Senacie, ponieważ - jego zdaniem - jest ona niezgodna z konstytucją . Do odrzucenia w Sejmie uchwały Senatu potrzebna jest bezwzględna większość, a takiej większości w środę PiS nie miał. Jeszcze wczoraj Elżbieta Witek broniła swojej decyzji o reasumpcji, zasłaniając się opiniami prawników. Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński zapowiedział, że wraz z grupą posłów Koalicji wystąpi do marszałek Sejmu, by pokazała ekspertyzy prawne.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
-
Nie żyje Agnieszka Rogalska. Wiadomość przekazał burmistrz Wieliczki
-
Ryszard Terlecki potwierdził. "LexTVN" ma być dzisiaj uchwalona
Jeżeli chcesz się podzielić informacjami ze swojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@goniec.pl
Źródło: rp.pl, onet.pl, rmf24.pl