Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Jens Stoltenberg zapowiedział wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Wysłane zostaną nowe grupy bojowe
Paweł Sekmistrz
Paweł Sekmistrz 24.03.2022 19:49

Jens Stoltenberg zapowiedział wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Wysłane zostaną nowe grupy bojowe

Jens Stoltenberg
KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

Tuż po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu NATO sekretarz generalny sojuszu zapowiedział plany na wzmocnienie jego wschodniej flanki. Kolejne oddziały bojowe mają zostać oddelegowane do Rumunii, Słowacji, Węgrzech i Bułgarii.

Jens Stoltenberg wskazał również, że Ukraina otrzyma dodatkowe wsparcie w kwestiach cyberbezpieczeństwa oraz obrony przeciwko zagrożeniu biologicznemu, czy chemicznemu.

Kolejne oddziały na wschodniej flance

Podczas wystąpienia po zakończonym nadzwyczajnym szczycie NATO, sekretarz generalny Jens Stoltenberg przekonywał, że Ukraina może liczyć na wsparcie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Po raz kolejny wyraził podziw dla dzielnego narodu ukraińskiego broniącego się przed atakiem wojsk rosyjskich oraz zapewnił o tym, że NATO będzie dalej przyczyniać się do nacisku na Kreml.

- Dziś przywódcy NATO uzgodnili, że musimy i zapewnimy dalsze wsparcie dla Ukrainy. Będziemy nadal nakładać bezprecedensowe koszta na Rosję i wzmocnimy naszą zdolność odstraszania i obrony - oznajmił.

Poprzez "zdolność odstraszania i obrony" Jens Stoltenberg ma na myśli wysłanie kolejnych grup bojowych, które strzec mają wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pojawić się mają one w Rumunii, Bułgarii, Węgrzech i Słowacji.

Na pomoc Ukrainie

Jens Stoltenberg zapowiedział również rozmieszczenie większej ilości samolotów wojskowych oraz wzmocnienie obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej w krajach wschodniej flanki NATO.

Stwierdził, że już teraz Sojusz pomaga zaatakowanemu sąsiadowi poprzez dostarczenie odpowiedniego sprzętu wojskowego, a także finansowo i humanitarnie. Nie zamierza jednak na tym poprzestać.

W grę wchodzi również zapewnienie bezpieczeństwa w sferze cyberprzestrzeni, a także dostarczenie walczącym Ukraińcom wyposażenia do obrony w związku z ewentualnymi atakami bronią biologiczną, chemiczną, radiologiczną, a nawet atomową.

Jednocześnie sekretarz generalny NATO jasno podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań Sojuszu jest niedopuszczenie do rozszerzenia się trwającego konfliktu o kraje członkowskie.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radiozet.pl

Tagi: NATO