Goniec.pl
Irena Kwiatkowska: rocznica śmierci

PHOTO: TRICOLORS/EAST NEWS 14.03.2011 Irena Kwiatkowska - pogrzeb N/Z:Kwiatkowska Irena pogrzeb

Polacy kochali jej finezję, na pogrzebie żegnały ją tłumy. Dziś rocznica śmierci wybitnej aktorki

3 Marca 2021

Autor tekstu:

Damian Witoń

Udostępnij:

Irena Kwiatkowska była wspaniałą aktorką, którą pokochały miliony Polaków. Dziś przypada 10 rocznica jej śmierci. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć sylwetkę wybitnej artystki

Dokładnie 10 lat temu odeszła od nas wspaniała aktorka Irena Kwiatkowska. Kobieta była podziwiana nie tylko przez fanów, którzy  mogli oglądać jej kunszt aktorski przed ekranami telewizorów, ale także przez osoby, które miały okazję z nią współpracować. Aby złożyć hołd wybitnej artystce w rocznicę jej śmierci, postanowiliśmy przybliżyć Państwu jej sylwetkę. 

Irena Kwiatkowska, czyli słynna kobieta pracująca - pokochały ją miliony widzów 

Chociaż Irena Kwiatkowska w swoim życiu odegrała wiele wspaniałych ról, chyba najbardziej ikoniczną z nich jest słynna kobieta pracująca w serialu “Czterdziestolatek”. Mimo iż była to postać epizodyczna, aktorka zagrała ją w taki sposób, że grono widzów zapamiętało ją lepiej, niż głównych bohaterów.

Zanim jednak Irena Kwiatkowska stała się gwiazdą telewizji, wypracowała świetny warsztat aktorski na teatralnej scenie. Pierwsze występy w życiu dawała w szkole. Ciekawą anegdotę z tego czasu przywołał Gabriel Michalik autor biografii aktorki wydanej pod tytułem “Kobieta pracująca. Rzecz o Irenie Kwiatkowskiej i jej czasach”.

Młodziutka Irenka poszła do szkoły podstawowej w Warszawie, czyli swoim rodzinnym mieście, gdzie przyszła na świat 17 września 1912 roku. Właśnie tam odbył się jej debiut aktorski, okupiony morzem wylanych łez. Dziewczynka bardzo chciała zagrać aniołka na jasełkach. Niestety była zmuszona stanąć po drugiej strony barykady i otrzymała rolę diabełka, co bardzo się jej nie spodobało. Mimo wszystko nie zrezygnowała. Wykazała się dużym uporem i poradziła sobie z rolą. Ów upór towarzyszył jej już przez resztę życia i pozwolił odnieść wielkie sukcesy.

W wieku 23 lat Irena Kwiatkowska ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Profesjonalny debiut zaliczyła w teatrze Cyrulik Warszawski. Jedną z pierwszych ról, jakie zagrała, był tytułowy “Świerszcz za kominem”, napisany przez Dickensa. 

Życie aktorki zmieniło się diametralnie wraz z przyjściem II Wojny Światowej. Irena Kwiatkowska wstąpiła do AK i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Na szczęście nie odniosła poważnych ran.

Po wojnie zaangażowała się w działalność krakowskiego kabaretu Siedem Kotów, a następnie w roku 1948 rozpoczęła pracę w warszawskim Teatrze Nowym, gdzie pozostała na kolejne 20 lat.

Bardzo dużo rozgłosu Irenie Kwiatkowskiej przyniosły występy w Kabarecie Starszych Panów. Wielu widzów pamięta ją także z filmów “Hallo szpicbródka”, “Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, oraz seriali “Wojna domowa” i “Czterdziestolatek”. To właśnie w ostatniej wymienionej pozycji aktorka zagrała rolę, która dziś z pewnością można już nazwać kultową. Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi to postać legendarna. Kojarzy ją nawet wiele osób, które w ogóle nie widziały serialu.

Warta odnotowania jest także działalność artystki w Polskim Radiu, z którym współpracowała prawie 65 lat. Nie sposób nie wspomnieć również o prestiżowych nagrodach, jakie otrzymała. Wymienić można tutaj, chociażby Złoty i Diamentowy Mikrofon, Nagrodę Wielkiego Splendora, Order Uśmiechu, a także miano aktorki komediowej stulecia w plebiscycie “Złote Kaczki”.

W 2009 roku Irena Kwiatkowska została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie odebrała z rąk byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który docenił jej działalność w zakresie rozwoju polskiej kultury.

Irena Kwiatkowska odeszła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie. Została pochowana na warszawskich Powązkach. Pogrzeb wybitnej artystki przyciągnął tłumy ludzi, w tym wiele znanych osobistości. Można wymienić tutaj, chociażby Maję Komorowską, Jerzego Połomskiego, Wojciecha Młynarskiego i Jacka Bławuta.

Artykuły polecane przez redakcję portalu Goniec.pl:

  • Rząd rozważa wprowadzenie uciążliwych obostrzeń. "To jeden z wariantów"

  • Dziecko szło samotnie wzdłuż ruchliwej drogi. Rodzice ukarali je za nieporządek?

  • 15-latka z Warszawy zaatakowała matkę nożem kuchennym. Krzyczała, że ją zabije

Podobne artykuły

Grób Andrzeja Strzeleckiego

Gwiazdy

Zakończono remont grobu Andrzeja Strzeleckiego. Mamy zdjęcia

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Internauci skrytykowali zdjęcie Katarzyny Cichopek. Twierdzą, że promuje "patodeweloperkę"

Czytaj więcej >

Gwiazdy

Agnieszka Gozdyra boi się o swoje bezpieczeństwo. Otrzymała groźbę, sprawa zgłoszona policji

Czytaj więcej >
Jolanta Kwaśniewska

Gwiazdy

Jolanta Kwaśniewska jest zachwycona teściami swojej córki. „Dla nich wartości rodzinne są najważniejsze”

Czytaj więcej >
Magda Gessler

Gwiazdy

Dziennikarze Wirtualnej Polski są rozczarowani restauracją po rewolucjach Magdy Gessler

Czytaj więcej >
Klan

Gwiazdy

Twórcy „Klanu” po 24 latach zmieniają czołówkę serialu. Widzowie nie usłyszą już Ryszarda Rynkowskiego

Czytaj więcej >