Ile dać na tacę w Wielkanoc? Odpowiedź może zaskoczyć
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Już w najbliższą niedzielę Polacy zasiądą do stołu wraz z najbliższymi, by celebrować najważniejsze święto w Kościele katolickim. Osoby, które planują udział we mszy świętej, z pewnością niejednokrotnie zastanawiały się, ile dać na tacę w Wielkanoc. Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.
Wielkanoc 2024. Ile trwa msza w Wielkanoc?
Wielkanoc tradycyjnie rozpoczyna się rezurekcją. To uroczyste, poranne nabożeństwo połączone z procesją, najczęściej wokół budynku kościoła. Jej celem jest ogłoszenie światu radosnej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Zazwyczaj rezurekcja jest odprawiana około 6 rano i trwa około półtorej godziny. W niektórych parafiach celebracja odbywa się już w sobotę w godzinach nocnych.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego Wielkanoc to święto nakazane . Uczestnictwo we mszy jest więc obowiązkowe. Jeśli wierni nie mogą pojawić się na rezurekcji, powinni udać się do kościoła w późniejszych godzinach. Wigilia Paschalna rozpoczyna Niedzielę Zmartwychwstania, dlatego osoby, które uczestniczyły we mszy w Wielką Sobotę, nie muszą robić tego w niedzielę.
Wielkanoc 2024. Ile dać na tacę w Wielkanoc?
W Wielkanoc podczas mszy zbierane będą pieniądze na tacę , a w niektórych regionach kraju — także do puszki umieszczonej obok symbolicznego grobu Jezusa. Datki przeznacza się zwyczajowo na utrzymanie budynku kościoła lub na cele charytatywne. Składanie ofiary nie jest obowiązkowe , ale wiele osób nie wyobraża sobie udziału w nabożeństwie bez tego rodzaju wsparcia.
Ile dać na tacę w Wielkanoc? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jakiś czas temu CBOS opublikował wyniki sondażu, z których wynikało, że statystyczny Polak w ciągu składa datek na kościół w wysokości 23,15 zł. Szczodrzejsze ofiary na ogół składane są w bogatszych, miejskich parafiach.
ZOBACZ TAKŻE: Tego na nagraniu Kate nikt nie zauważył od razu. Symboliczny szczegół
Poniedziałek Wielkanocny. Czy trzeba iść do Kościoła?
Poniedziałek Wielkanocny, zwany także Lanym Poniedziałkiem, dla wielu osób również upływa pod znakiem uczestnictwa we mszy świętej . Episkopat często zachęca wiernych, by w tym dniu kontynuowali celebrowanie radości z powodu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obecność w kościele w Poniedziałek Wielkanocny nie jest jednak obowiązkowa .